Autor
Kategorie:
Praxe

Zpracujte vlastní alternativu, žádá magistrát aktivisty

Připravované referendum, které má v Jihlavě zamezit energetickému využívání komunálního odpadu, nemá v současné době smysl a je to zbytečné plýtvání obecních peněz. Říká to zpráva Magistrátu města Jihlavy.

Na zveřejnění záměru vybudovat v Jihlavě zařízení na energetické využití odpadů reagovali ekoaktivisté snahou o vyvolání referenda. Podle mluvčího magistrátu Radka Tulise však tato aktivita přichází v okamžiku, kdy si občané nemohou vybrat z reálných alternativ. Na společném jednání, které k této otázce proběhlo počátkem ledna, proto vyzvali zástupci města ekoaktivisty, aby připravili vlastní ucelený návrh na řešení odpadů, který může být jednou z alternativ, o kterých by Jihlavané v budoucnu mohli rozhodovat.


„Občané mají mít možnost rozhodnout, jak má město řešit odpady. V této chvíli zde ale nejsou žádné alternativy, které je možné veřejnosti předložit,“ uvedl primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal. „Všichni vědí, že se má snižovat vznik odpadů a zvyšovat recyklace, což město úspěšně dělá, ale hlavní otázkou zůstává, co se má udělat s nevytříděným odpadem, kterého má v průměru každý Jihlavan 200 kg ročně. Proto jsem aktivisty vyzval, aby zpracovali vlastní ucelenou koncepci nakládání s odpady. Jsem rád, že naši výzvu přijali s tím, že tvorba návrhu jejich alternativy bude potřebovat čas a budou s tím spojené náklady. Požádali jsme o předložení cenové nabídky a termínu dodání,“ informoval primátor Vymazal. (Podle zpráv těsně před uzávěrkou časopisu však v dohodnutém termínu žádná nabídka na jihlavský magistrát nepřišla).

NÁZOR OBČANŮ

K vyvolání referenda potřebují aktivisté ze sdružení sehnat 4200 podpisů, což je zhruba desetina oprávněných voličů. „Zastupitelé se musejí řídit názorem občanů,“ říká k tomu Matěj Man, předseda sdružení Společně pro Vysočinu.

Žádost primátora, aby předložili vlastní návrh řešení odpadového hospodářství v obci, by sdružení neměla zaskočit. Při první veřejné diskusi ke spalovně, která proběhla v Jihlavě v červenci 2013, o sobě Matěj Man prohlásil: „Spalovnami se zabývám profesně. Znám v republice všechny, které nyní vznikají. Připomínkoval jsem je. Zajímám se o ně i na evropské úrovni. Byl jsem rovněž členem skupiny věnující se jihlavské spalovně. Mám přímý přístup k informacím.“ Podle svého životopisu na stránkách Arniky pracuje s touto organizací jako dobrovolník od roku 2006, ale „na plný úvazek“ se věnuje studiu biologie na UK v Praze, konkrétně studiu mechů.

Na počátku ledna měli aktivisté údajně třetinu z 35 % potřebných hlasů. Referendum by se mohlo konat s květnovými volbami do Evropského parlamentu nebo s podzimními komunálními volbami a jeho uspořádání by městskou kasu přišlo asi na dva miliony korun.

Magistrát v současnosti spíše vyčkává. V letošním roce je jeho prioritou zvyšování recyklace a omezování komunálních odpadů. V březnu začne pilotní projekt třídění bioodpadu a do konce roku 2015 má být svoz biologického odpadu dostupný po celém městě.

Poslední společné jednání ke spalovně proběhlo počátkem ledna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *