Připravované referendum, které má v Jihlavě zamezit energetickému využívání komunálního odpadu, nemá v současné době smysl a je to zbytečné plýtvání obecních peněz. Říká to zpráva Magistrátu města Jihlavy.
Na zveřejnění záměru vybudovat v Jihlavě zařízení na energetické využití odpadů reagovali ekoaktivisté snahou o vyvolání referenda. Podle mluvčího magistrátu Radka Tulise však tato aktivita přichází v okamžiku, kdy si občané nemohou vybrat z reálných alternativ. Na společném jednání, které k této otázce proběhlo počátkem ledna, proto vyzvali zástupci města ekoaktivisty, aby připravili vlastní ucelený návrh na řešení odpadů, který může být jednou z alternativ, o kterých by Jihlavané v budoucnu mohli rozhodovat.
"Občané mají mít možnost rozhodnout, jak má město řešit odpady. V této chvíli zde ale nejsou žádné alternativy, které je možné veřejnosti předložit," uvedl primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal. "Všichni vědí, že se má snižovat vznik odpadů a zvyšovat recyklace, což město úspěšně dělá, ale hlavní otázkou zůstává, co se má udělat s nevytříděným odpadem, kterého má v průměru každý Jihlavan 200 kg ročně. Proto jsem aktivisty vyzval, aby zpracovali vlastní ucelenou koncepci nakládání s odpady. Jsem rád, že naši výzvu přijali s tím, že tvorba návrhu jejich alternativy bude potřebovat čas a budou s tím spojené náklady. Požádali jsme o předložení cenové nabídky a termínu dodání," informoval primátor Vymazal. (Podle zpráv těsně před uzávěrkou časopisu však v dohodnutém termínu žádná nabídka na jihlavský magistrát nepřišla).
NÁZOR OBČANŮ
K vyvolání referenda potřebují aktivisté ze sdružení sehnat 4200 podpisů, což je zhruba desetina oprávněných voličů. "Zastupitelé se musejí řídit názorem občanů," říká k tomu Matěj Man, předseda sdružení Společně pro Vysočinu.
Žádost primátora, aby předložili vlastní návrh řešení odpadového hospodářství v obci, by sdružení neměla zaskočit. Při první veřejné diskusi ke spalovně, která proběhla v Jihlavě v červenci 2013, o sobě Matěj Man prohlásil: "Spalovnami se zabývám profesně. Znám v republice všechny, které nyní vznikají. Připomínkoval jsem je. Zajímám se o ně i na evropské úrovni. Byl jsem rovněž členem skupiny věnující se jihlavské spalovně. Mám přímý přístup k informacím." Podle svého životopisu na stránkách Arniky pracuje s touto organizací jako dobrovolník od roku 2006, ale "na plný úvazek" se věnuje studiu biologie na UK v Praze, konkrétně studiu mechů.
Na počátku ledna měli aktivisté údajně třetinu z 35 % potřebných hlasů. Referendum by se mohlo konat s květnovými volbami do Evropského parlamentu nebo s podzimními komunálními volbami a jeho uspořádání by městskou kasu přišlo asi na dva miliony korun.
Magistrát v současnosti spíše vyčkává. V letošním roce je jeho prioritou zvyšování recyklace a omezování komunálních odpadů. V březnu začne pilotní projekt třídění bioodpadu a do konce roku 2015 má být svoz biologického odpadu dostupný po celém městě.
Poslední společné jednání ke spalovně proběhlo počátkem ledna.