Separace sběru Nakládání s odpadem je průvodním rysem civilizovaného světa. Dvojnásobnou měrou však rostou nároky na odpovědné zacházení s nimi ve velkoměstech. Tady bývá "produkce odpadů" enormní, což platí jak kvantitativně, tak i sortimentně. Pár postřehů ukazuje, jak související problematiku...
Separace sběru
Nakládání s odpadem je průvodním rysem civilizovaného světa. Dvojnásobnou měrou však rostou nároky na odpovědné zacházení s nimi ve velkoměstech. Tady bývá "produkce odpadů" enormní, což platí jak kvantitativně, tak i sortimentně. Pár postřehů ukazuje, jak související problematiku řeší města ve Spolkové republice Německo.
Firma "Berliner Stadtreinigungbetriebe" pečující o čistotu hlavního města Berlína přijala, obdobně jako další velkoměsta v zemi, princip, že nejlepším řešením je odpady eliminovat - vyloučit. Druhým principem v pořadí je odpady místně zhodnocovat.
ATRIBUT VYSPĚLOSTI
Váhu takto pojímané argumentaci dodává fakt, že město se ročně zbavuje 2,4 miliónu tun odpadů. Polovinu představuje odpad z domácností. Oněch 349 kg odpadů, připadajících na hlavu každého obyvatele města na Sprévě, znamená již velkou zátěž. Pokud by firma, která s takovou vahou nakládá poté, co se jí občan zbaví, nebyla dostatečně silná, péči o odpady by asi nezvládla.
Jak k vysokým "odpadovým statistikám" město vlastně dospívá? Významná, i když mimoděčná produkce odpadů začíná již s nákupy - obyvatelé o ní rozhodují vlastně již v momentě, když vyjímají zboží z regálů. Spoluurčují tak, kolik si přinesou domů obalů, u nichž vzápětí musí počítat s likvidací.
S minimalizovaným obalem racionálně jednající kupující ušetří i doma: na poplatcích za odvoz a zpracování odpadů.
I tam, kde je odpad nezbytný, lze jej zhodnotit tříděným sběrem. Suroviny jako je sklo nebo kovový šrot se dají recyklovat. Péče se však týká třeba i stavební suti, kde již německé předpisy ukládají, aby ji zpracování co nejvíc přiblížilo stavu konvenujícímu s přírodními materiály a vlastně ji vrátilo k výchozím přírodním surovinám.
Již v roce 1995 - jakkoli pohled do odpadových kontejnerů napovídá o dalších ještě nevyužitých možnostech výtěžnosti - se při cílené propagační kampani podařilo na území velkého Berlína zhodnotit až 500 tisíc tun odpadů. Efekt je estetický, hygienický i ekonomický. Podniky městských technických služeb vedou zmíněnou kampaň pod heslem "S námi jsou Berlíňané vždy na čistší straně".
PRAKTICKÉ ZHODNOCENÍ
Sběr se důsledně separuje. Jestliže u nás známe členění sběru na papír, sklo a plasty, na recyklačních dvorech v Německu nacházíme rovnou desítky separovaných položek. Dráty, kabely, dřevo, dřevotříska, zátky korkové, plastové, staniolová víčka od jogurtů, igelit a další. V samotném Berlíně má firma "Berliner Stadtreinigungbetriebe" celkem 38 recyklačních dvorů, výkupu šrotu slouží ovšem ještě další provozovny.
Ti z Berlíňanů, kteří sem přinesou odpad odevzdat, zásadně nedostávají protihodnotou ani symbolický pfenig. Potřebují se přece odpadů zbavit a firma Stadtreinigungbetriebe jim to umožňuje. Lidé ušetří na menším objemu odpadků vkládaných do kontejnerů před domem, za jejichž likvidaci platí. Z čeho bychom si mohli vzít ve sběrných centrech zvláště příklad: "odevzdávky bez honoráře" odstraňují aktivity těch pobertů, kteří se nerozpakují získat suroviny kdekoliv a za jakoukoliv cenu a prodat třeba kabely z ušlechtilých kovů právě kladené do země či svévolně demontované měděné součásti ze zabezpečovacího zařízení drah. Rozmístění dvorů je v Berlíně samozřejmě proponováno tak, aby ani donáška nebyla demotivující.
Za odložení velkých věcí - například z kategorie elektrošrotu - chladicích skříní, ledniček, televizorů nebo počítačů musí občané zaplatit, čemuž se i v Německu snaží čelit nelegálním vyhazováním těchto věcí na ulici - navzdory rizikům značných pokut.
Pro zajímavost - za uložení běžné ledničky zaplatí domácnost 35 DM, u pračky, sporáku nebo myčky činí sazba 20 DM, u televizoru a počítače 25 DM. Jestliže si tyto odepsané součásti domácnosti necháte speciálně odvézt, sazby se o patnáct až dvacet marek zvyšují.
Bezplatné ukládání má však i další zajímavý aspekt. Jestliže se návštěvníkovi cokoliv z již uloženého hodí, může si tento materiál z recyklačního dvora odnést - a to rovněž bezplatně. Vždy je nejlepším řešením, když se vyřazené věci využijí přímo na místě. Každá manipulace a doprava k dalšímu zpracování by finální produkt zdražovala, a tak podnik vlastně odpad nejen shromažďuje a odstraňuje z města.
RECYKLAČNÍ DVORY
Na podobných principech pracují recyklační dvory v celém Německu. Čtvrti Bornheim a Heimfeld najdete ve třímilionovém Hamburku. Dönickestrasse je osou těchto půvabných městských sídelních obvodů. Recyklační dvůr zde nejen že nechybí, ale nachází se hned v sousedství jmenované hlavní komunikace. Ke dvoru tak vedou dobře přístupné příjezdové i odjezdové trasy. Hlavně je však recyklační dvůr snadno dostupný občanům.
Pořádek je zřejmý od prvního vstupu - mohlo by zde probíhat školení separovaného sběru. Různé typy kontejnerů jsou dobře přístupné, ne vždy jsou však otevřené, neboť i velikostí prostupů dochází k třídění uvnitř jednotlivých položek. Dvůr je umístěn v zeleni, přičemž stromová a keřová clona působí jako akustická bariéra. O nějakém lisování nebo o skládání a nakládání kontejnerů sousedství vůbec neví. Lidé přijíždějí na dvůr auty, ale třeba i na kolech - podle množství zrovna odkládaného odpadu.
O základní zpracování, informace a přípravu materiálů na další transport se v bornheimském recyklačním centru stará tříčlenný tým pracovníků. Mají k dispozici nejen propagační letáky, ale i osvětové publikace s mottem "Za naše lepší životní prostředí". Také v Hamburku se potvrzuje, co říkají i berlínské technické služby: "S námi jsou občané vždy na čistší straně".
Přejdeme-li jen kousek za Schirnding, Rozvadov, Folmavu a dnes již i Děčín nebo Vojtanov, přesvědčujeme se, že to není heslo tak zbytečné.
LADISLAV JENČÍK
FOTO ARCHÍV
Play the online spades games are here play spades you will connect the easily and enjoy the more time this is the best junction of the more interested games.