Zařízení na zpracování odpadu obce z Bílých Karpat u Lomu Rasová nechtějí

Zařízení na zpracování odpadu, jehož výstavbu zvažuje obec Komňa na Uherskohradišťsku, představitelé okolních obcí odmítají. Kritizují především zvažované umístění poblíž přírodní památky Lom Rasová v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Po jednání se starostkou Komni Janou Křižkovou (Občané pro Komňu) a zástupcem firmy Enotep, jež projekt s obcí připravuje, to řekli předseda Místní akční skupiny (MAS) Východní Slovácko, místostarosta Suché Lozi Petr Gazdík (STAN) a starosta Korytné Josef Klon (ANO).

Komňa chce likvidovat odpad pomocí takzvané katalytické mineralizace. Děje se za nízké teploty, což podle květnového vyjádření Křižkové eliminuje vznik nebezpečných sloučenin. Vzniklou energii plánuje obec využít k provozování aquaponie, tedy chovu ryb a pěstování zeleniny bez půdy. "Projekt je velmi kontroverzní a šíří se kolem něj různé zvěsti, tak jsme chtěli slyšet přímo od zdroje informace. Z mého pohledu a z pohledu některých starostů projekt není důvěryhodný. Nevěřím tomu, že je ekologicky příznivý," řekl Gazdík.

Energetické centrum a aquaponii chce obec postavit na svých pozemcích v lokalitě Rasová nedaleko silnice I/50. Výstupem katalytické mineralizace je podle starostky tepelná energie, voda, oxid uhličitý a sypký materiál. Zvažované umístění stavby do lokality poblíž přírodní památky Lom Rasová považují Gazdík i Klon za nevhodné. "Myslím si, že to tam nepatří,“ řekl Klon.

Obce z MAS Východní Slovácko se podle Gazdíka i Klona už před několika lety pokoušely o podobném projektu získat informace. "Byli jsme na propagaci, byla to pyrolýza, prvotní nadšení ale brzy pominulo. Dnes to bylo to samé. Nemyslím si, že někdo vymyslel perpetuum mobile," uvedl po čtvrtečním jednání Klon. "Hlavní problém byl v tom, že neexistuje žádné referenční zařízení, které by bylo v plném provozu a které by ukázalo, že to může fungovat," řekl Gazdík.

Část obyvatel Komni, která má 560 obyvatel, žádá kvůli zvažované výstavbě zařízení vypsání místního referenda. Návrh na jeho konání podepsalo přes 200 lidí, zástupci přípravného výboru dokument minulý týden odevzdali na obecním úřadě. "Jasně jsme deklarovali, že o projektu rozhodnou lidé. Původně jsme předpokládali, že bychom to udělali nějakou formou jinou, ale pokud se občané rozhodli pro referendum, tak to takhle bude a hotovo. Jestli si někdo myslí, že to chceme shodit ze stolu, tak to není pravda," řekla Křižková.

Nyní běží patnáctidenní lhůta, ve které obecní úřad musí ze zákona návrh na konání referenda posoudit. "Posouzení, zda je žádost bezchybná, nebo jsou v ní formální chyby, má na starosti právní zástupce obce," uvedla starostka. Pokud je návrh bez závad, mělo by jej na svém nejbližším zasedání projednat zastupitelstvo. K platnosti rozhodnutí v referendu je třeba účasti alespoň 35 procent oprávněných voličů. Rozhodnutí je závazné, pokud pro něj bude hlasovat nadpoloviční většina oprávněných voličů, kteří se referenda zúčastnili, a alespoň 25 procent všech oprávněných voličů.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down