Zákon je v plánu, ale…

Podle některých zpráv chtěl ministr Chalupa stáhnout přípravu nového zákona o odpadech z legislativního plánu vlády.

Nakonec však tento zákon v plánu přece jenom je. Ve zveřejněném dokumentu (www.vlada.cz, usnesení vlády ze dne 6. února 2013 č. 84.) figuruje nejen věcný záměr zákona o odpadech, ale také separátní zákony, týkající se zpětného odběru. Nová právní norma pro odpadové hospodářství je v legislativních plánech již osm let – je otázkou, zda bude skutečně dokončena.

Věcný záměr, ač je prý hotov, má být předložen vládě v prosinci 2013. Vzhledem k termínům projednávání tedy není příliš naděje, že by v roce 2014 měl začít platit. Skepsi vyjádřil za všechny Mirek Topolánek, když na jednání k využití odpadů řekl: „Věřte starému praktikovi, tenhle zákon už tato vláda projednávat nebude. Budou volby, nebude na něj čas. Dřív než tak v roce 2016 o něm neuslyšíme.“


Nový šéf odboru odpadů Dr. Ing. Lubomír Chytka na Kabinetu odpadů vysvětlil, že hlavním problémem zákona je nastavení poplatků za komunální odpad. Chystá se proto pracovní komise, která by na tomto problému měla pracovat a navrhnout nějaké řešení.

Zákon tedy v legislativním plánu vlády zůstal, ale dále se na něm bude pracovat. Věcný záměr bude předložen vládě, ale moc se nejspíš projednávat nebude. Když to shrneme, návrh zákona je nejspíš u ledu a nejistota ohledně směřování našeho odpadového hospodářství trvá.

Přehled legislativních úkolů pro rok 2013 (předkladatel: MŽP)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *