Zákazy tašek na Haiti

Na Haiti platí od prvního října zákaz výroby, dovozu nebo prodeje plastových sáčků, tašek a výrobků typu výplňové pěny nebo jednorázových pěnových výrobků. Nad experimentem, který má napomoci k ochraně životního prostředí ostrovního státu a udržení posledních mangrovových porostů při pobřeží, však...

Na Haiti platí od prvního října zákaz výroby, dovozu nebo prodeje plastových sáčků, tašek a výrobků typu výplňové pěny nebo jednorázových pěnových výrobků. Nad experimentem, který má napomoci k ochraně životního prostředí ostrovního státu a udržení posledních mangrovových porostů při pobřeží, však visí několik otazníků.

Podle haitského premiéra Lurenta Lamotheho je tento typ odpadu přímo národním problémem, se kterým souvisí hned několik nepříjemných jevů. „Plasty, ať už sáčky, obaly nebo tašky, jsou zodpovědné za 95 % případů ucpané kanalizace a nefungující čištění odpadních vod.“


Ročně prý padne více než padesát milionů dolarů ze státního rozpočtu na čištění a sběr odpadků z kritických exponovaných, nebo přírodními hodnotami cenných míst.

Zahraniční média si ale všímají, že Haiti není připraveno na jakoukoliv náhradní alternativu, nehledě na to, že v nejchudší zemi světa nebude zákaz vymahatelný.

Obaly od jídla a plastové tašky ucpávají kanál v Port-au-Prince.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *