Za ilegální skládku chemikálií na Jičínsku policie stíhá dva muže

Za vytvoření nelegální skládky různých chemikálií ve velkých plastových kontejnerech v Budčevsi na Jičínsku policie stíhá dva muže ve věku 36 a 62 let. Za neoprávněné nakládání s odpady jim v případě odsouzení hrozí až pět let vězení, uvedl mluvčí policie Aleš Brendl. Na skládku ukrytou v zahradě za roubeným domkem v centru obce policii a hasiče upozornil loni v září anonym. Následná likvidace skládky stála 3,1 milionu korun.

Skládku s chemikáliemi obvinění podle policie vytvořili mezi srpnem a říjnem roku 2018. "Bez ohledu na okolní bytovou zástavbu a vodní zdroje úmyslně a především zcela nevhodně uskladnili 49 plastových IBC kontejnerů. Některé z nich nesly od prvopočátku známky špatného technického stavu," uvedl mluvčí.

Sudy obsahovaly hlavně koncentrovanou odpadní kyselinu sírovou a tekuté kaly s obsahem hliníku, fosforečnanů, železa, manganu a barya o celkové váze přes 70 tun. "U jednoho z kontejnerů došlo k částečnému úniku nebezpečných látek. Při jejich odvozu tak musela nastoupit těžká technika a odbagrovat kontaminovanou zeminu," uvedl mluvčí.

Likvidaci nelegální skládky loni v říjnu a v listopadu zajistilo město Jičín jako obec s rozšířenou působností. Specializované firmě město zaplatilo 3,1 milionu korun, který následně dostalo proplacený od Královéhradeckého kraje. Hejtmanství již dříve uvedlo, že pokud policie najde pachatele vzniku nelegální skládky, bude kraj úhradu vymáhat od něj.

(ČTK)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down