30.09.2022 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z poškozeného plynovodu Nord Stream už uniklo tolik metanu, kolik za rok vytvoří celé Dánsko

Z poškozeného plynovodu Nord Stream uniklo do vzduchu velké množství metanu, který je významným skleníkovým plynem. Podle prvních odhadů se jedná o množství srovnatelné s ročními emisemi metanu města o velikosti Paříže. Informovala o tom pozorovací síť emisí skleníkových plynů ICOS. Podle norských badatelů se nad poškozeným plynovodem vytvořil metanový oblak, který se zřejmě v příštích dnech posune na sever.

Podle střediska ICOS se kvůli poškození plynovodu Nord Stream dostalo do vzduchu "obrovské množství metanu". Středisko to usuzuje z údajů pozemních měřících stanic ve Finsku, Švédsku a Norsku.

Přesné množství uniklého metanu není podle představitele střediska Alexe Vermeulena možné určit. Mohou za to "složité meteorologické podmínky" v oblasti i fakt, že metan z plynovodu stále uniká. Podle prvních odhadů však uniklé množství plynu je srovnatelné s ročními emisemi města o velikosti Paříže či státu srovnatelného s Dánskem.

První výpočet dnes zveřejnili badatelé z norského ústavu pro výzkum ovzduší (Nilu). Podle záznamů z měřících stanic odhadli, že se do vzduchu z plynovodu dostalo na 80 000 tun metanu. "Nic podobného jsme dříve nezaznamenali," řekla televizi NRK badatelka Cathrine Lundová Myhreová.

"Pro lidi to není nebezpečné. V takové koncentraci se nejedná o hořlavý plyn," uvedl další badatel z norského ústavu Stephen Matthew Platt. Metan se podle něj přesune více na sever k Finsku směrem, kterým vane vítr.*

-čtk-

Foto: Bloomberg

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down