Autor
Kategorie:
Praxe

Z cenovek u elektrospotřebičů mizí recyklační příspěvky

Po osmi letech skončilo vybírání takzvaného recyklačního poplatku u menších elektrických spotřebičů. Jeho vyznačování na cenovkách skončilo k 13. srpnu tohoto roku. Velké spotřebiče musejí ještě dva roky počkat.

Recyklační poplatek posledních osm let zviditelňoval částku, jakou se výrobci podílejí na budoucím ekologickém zpracování zařízení vyrobených a prodaných před účinností současného zákona o odpadech.

„Obyvatelé většiny zemí Evropské unie se s odděleným uváděním tohoto příspěvku rozloučili už před dvěma roky,“ upozorňuje předseda představenstva společnosti ELEKTROWIN, a. s., Jaroslav Holakovský. „Česká republika a některé další země získaly v této věci výjimku stejně jako před časem na dosažení kvóty čtyř kilogramů zpětně odebraných spotřebičů na obyvatele a rok,“ připomíná Holakovský.


V roce 2005, kdy současná česká odpadová legislativa podle požadavků evropské směrnice vznikla, založili výrobci elektra po vzoru ostatních evropských zemí několik takzvaných kolektivních systémů. ELEKTROWIN je největším z nich, zajišťuje zpětný odběr a recyklaci zhruba poloviny všech vysloužilých spotřebičů v Česku.

K ČEMU POSLOUŽÍ VYBRANÉ PŘÍSPĚVKY

Vyhrocená debata se dlouho vedla o tom, v jaké výši je nutné vybírat od výrobců příspěvky, a zda je lepší tzv. průběžný systém financování, nebo systém počítající s rezervami. „Právě po 13. srpnu letošního roku se v plné míře projeví důležitost finančních rezerv, které jsme za uplynulých osm roků vytvořili,“ vysvětluje generální ředitel ELEKTROWINu Roman Tvrzník.

Na recyklaci většiny spotřebičů uvedených na trh před tímto datem – tedy před účinností zákona o odpadech, už výrobci dále přispívat nebudou: „Počínaje 1. dubnem letošního roku nastavil Elektrowin příspěvky na malé a střední elektrospotřebiče, nářadí a nástroje odváděné výrobci na historická elektrozařízení z domácností na nulu. Už v únoru jsme o tom informovali všechny obchodní partnery,“ říká Tvrzník. To podle něj umožní prodejcům doprodat beze ztrát spotřebiče, které nakoupili do 31. 3. 2013 včetně PHE.

VELKÉ SPOTŘEBIČE MAJÍ DVOULETÝ ODKLAD

U velkých domácích spotřebičů zůstane ještě dva roky vše při starém. Jejich výrobci budou do kolektivního systému přispívat nadále a zákazníci se při nákupu dovědí, kolik tento příspěvek činí. Pro lednice, pračky, myčky a další bílou techniku bude platit až datum 13. srpna 2015.

Tvůrci evropské směrnice a navazující české legislativy měli na zřeteli odlišnou délku jejich životního cyklu. „Především velké spotřebiče mají delší technickoekonomickou životnost a jejich skutečná obměna v domácnostech se tolik neřídí módními trendy ani vývojem technologií,“ konstatuje Jaroslav Holakovský.

Navíc se v praxi ukazuje, že i peníze na sběr a recyklaci starých spotřebičů z této skupiny budou zapotřebí ještě dlouho po 13. srpnu 2015.

Evropská směrnice, z níž vychází český zákon, vznikala v období konjunktury, kdy očekávané energetické úspory, nové funkce nebo třeba jen aktuální design hrály v domácnostech velkou roli i při rozhodování o výměně domácích spotřebičů. Realita je dnes jiná. Spotřebitelé ve všech členských zemích EU si investici spojenou s nákupem nového zařízení dobře rozmýšlejí, a pokud starý spotřebič ještě slouží, raději si jej nechají.

„Bez ohledu na tento rozpor mezi teoretickými předpoklady a praktickou zkušeností jsme připraveni do budoucna plnit povinnosti výrobců i v této skupině spotřebičů,“ zdůrazňuje Roman Tvrzník.

 

CO JE RECYKLAČNÍ POPLATEK

Recyklační poplatek (příspěvek známý pod zkratkou PHE) je účtován výrobci zvlášť na historická elektrozařízení. Uvádí se při prodeji spotřebičů od 1. 9. 2005.

Z recyklačního poplatku jsou hrazeny náklady na zpětný odběr elektrozařízení, recyklaci, opětovné použití a odbornou likvidaci elektroodpadu: vyřazených elektrozařízení uvedených na trh do 13. 8. 2005.

Poplatek je odváděn do kolektivního systému.

 

SOUČASNÁ VÝŠE POPLATKU

 

Typ zařízení PHE s DPH 21 %
Chlazení – chladničky, mrazničky a jejich kombinace 218,61 Kč
Velké spotřebiče – pračky, sušičky, myčky, sporáky, velké ventilátory apod. 66,09 Kč
Střední spotřebiče – vysavač, varná deska, mikrovlnná trouba, odsavač, pračky do 30 kg 0 Kč
Malé spotřebiče – žehličky, topinkovače, fritovací hrnce, elektrické nože, váhy, malé ventilátory, mlýnky, kávovary, fény, holící strojky, kulmy, elektrické zubní kartáčky, masážní strojky, pily, sekačky, šicí stroje, ruční akumulátorové vysavače, hodinky nad 100 g 0 Kč
Nářadí a nástroje – vrtačky, pily, brusky, frézy, pájky, čerpadla 0 Kč
Zahrada – sekačky, křovinořezy, nůžky na živý plot 0 Kč

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *