Vzorky vody z celého světa ukázaly na četnou přítomnost mikroplastů

Koncentrace plastů přítomných ve vodě je na některých místech je až 18krát vyšší než ve vzorcích odebraných během let 2017–2018. Ukázaly to výsledky rozboru vod, které odebírali po celém světe účastníci jachtařských závodů světa The Ocean Race. Mikroplasty byly ve všech odebraných vzorcích.

V některých lokalitách bylo nalezeno až 1 884 mikroplastových částic na metr krychlový mořské vody, což je až 18krát více než při podobných testech během posledního závodu Ocean Race, který skončil v roce 2018. Vědci uvedli, že citlivost jejich nástrojů je nyní vyšší.

„Je opravdu znepokojující, že nacházíme mikroplasty v každém vzorku, od pobřežních oblastí až po nejvzdálenější oblasti oceánu,“ řekla Victoria Fulferová, hostující vědkyně z University of Rhode Island v Národním oceánografickém centru (NOC) ve Velké Británii. „V letošním roce vidíme mnohem vyšší koncentrace, což může být známkou zvýšeného znečištění, ale také to souvisí se zvýšenou citlivostí naší analýzy,“ dodala.

Vzorky se odebíraly během úvodních etap závodu, který začal v lednu a skončí v červenci. Jeho trať vedla také jižním Atlantikem poblíž místa považovaného za nejodlehlejší místo od pevniny na Zemi.
45 vzorků odebraných z druhé etapy, která vedla z Kapverd do Jihoafrické republiky, ukázalo koncentrace mikroplastů od 92 do 1 884, zatímco ve třetím úseku – mezi Kapským Městem a brazilským Itajaí – se koncentrace pohybovaly v rozmezí 160-1 492 na metr krychlový.

Filtr na lodích dokáže zachytit plastové částice o rozměrech mezi 0,03 mm a 5 mm. Vzorky jsou denně odesílány do Národního oceánografického centra k analýze s podporou University of Rhode Island.
Nejvyšší koncentrace mikroplastů byly zjištěny v blízkosti pobřeží a městských oblastí. Například u pobřeží Jižní Afriky nebo v oblastech takzvaných odpadkových skvrn naměřili vědci hodnoty 816-1 712 na metr krychlový. Koncentrace během předchozího ročníku závodu Ocean Race v letech 2017-18 se pohybovaly od 50 do 100 na metr krychlový.
Vzorky vody odebrané na nejodlehlejším místě planety, Point Nemo, odhalily 320 mikroplastových částic na metr krychlový. V minulém závodě to bylo pouze 9-41 částic.

Nejrozšířenější chemikálií v plastech je polyethylen, který se používá pro jednorázové obaly, plastové tašky a nádoby, jako jsou lahve. Fulferová vyjádřila obavy hlavně nad vysokými koncentracemi blízko u pobřeží. “To je skutečně znepokojující, protože pobřežní oblasti jsou důležité pro rybolov a modrou ekonomiku (hospodářství spojené s oceánem – pozn.red.),“ řekla.
Výzkum mikroplastů je součástí vědeckého programu, který probíhá během závodu dlouhého 62 000 kilometrů. Námořníci shromažďují data, jako je třeba teplota moře, koncentrace CO2, kyslíku a stopových prvků v místech, kam se vědecká výzkumná plavidla mohou jen zřídka dostat, a sdílejí je s řadou vědeckých organizací a také veřejně na webu theoceanracescience.com.*
-red-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down