Výzkum: Přechod k obnovitelným zdrojům zaostává v odvětví paliv a vytápění

Podíl obnovitelných zdrojů na celosvětové výrobě elektřiny v loňském roce stoupl na 30 procent díky rekordnímu růstu solárních elektráren. V dekarbonizaci odvětví tepla a pohonných hmot však byl učiněn jen malý pokrok. Vyplývá to z průzkumu institutu REN21.

Vytápění a pohonné hmoty se na celosvětové spotřebě energie podílejí více než třemi čtvrtinami. Oba tyto sektory zůstávají silně závislé na fosilních palivech. Obnovitelné zdroje u tepla mají podíl jen 3,6 procenta a pohonných hmot 9,2 procenta. Při započtení tepla a paliv se obnovitelné zdroje na celosvětové spotřebě energie podílely jen 12,7 procenty.

Ředitelka REN21 Rana Adibová uvedla, že v současnosti se většina zemí zaměřuje především na rozvoj obnovitelných zdrojů ve výrobě elektřiny. Cíle v oblasti obnovitelné energie má 179 zemí, pouze 46 zemí však má cíle i v oblasti obnovitelného tepla a 49 zemí v oblasti obnovitelných pohonných hmot.

Zásobování teplem činí zhruba 49 procent globální poptávky po energii, na pohonné hmoty připadá 29 procent. Neschopnost diverzifikovat technologie obnovitelných zdrojů energie nad rámec větrné a solární energie brzdí úsilí o dosažení klimatických cílů, uvedla zpráva REN21. Rozvoj technologií pro produkci tepla a pohonných hmot z obnovitelných zdrojů brzdí také nízké ceny fosilních paliv.

Celosvětová kapacita obnovitelných zdrojů dosáhla loni 3481 gigawattů. Růst táhla zejména Čína, která byla zodpovědná za 44 procent nového přírůstku kapacity. Čína také loni investovala do obnovitelných zdrojů 274,4 miliardy USD (šest bilionů Kč), což představuje 55 procent z celosvětové částky, upozornila agentura Reuters.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down