Vysočina pokračuje v přípravách na spalovnu

Pokračování příprav na stavbu velké spalovny komunálního odpadu na Vysočině už schválilo 15 největších měst i kraj. Jako poslední se tento týden záměrem zabývalo městské zastupitelstvo v Pacově. Další kroky ale chystá i ekologické sdružení Arnika, které chce vzniku zařízení na spalování až 150 000...

Pokračování příprav na stavbu velké spalovny komunálního odpadu na Vysočině už schválilo 15 největších měst i kraj. Jako poslední se tento týden záměrem zabývalo městské zastupitelstvo v Pacově. Další kroky ale chystá i ekologické sdružení Arnika, které chce vzniku zařízení na spalování až 150 000 tun odpadků ročně zabránit. Podle dosavadních představ obcí a kraje by spalovna asi za tři miliardy korun mohla v Jihlavě vzniknout do roku 2018. Pro její výstavbu jsou vytypovány tři lokality. V nejbližších měsících by se samosprávy na Vysočině měly rovněž dohodnout na vytvoření společného subjektu, který se bude o vznik spalovny dál starat. Mohla by to být akciová společnost i sdružení právnických osob. Na investici se bude podílet i soukromý kapitál.


Odpad z Jihlavy zatím končí na skládce v Henčově, jejíž kapacita se už ale zaplňuje. Část komunálního odpadu se bude zatím vozit do brněnské spalovny – ve městě proto vzniknou překladiště. Náklady na odpady Jihlavě odhadem vzrostou o 1,3 milionu korun.

Chystá se další dokumentace potřebná pro stavbu i osvětové akce pro veřejnost, řekl ČTK radní kraje Zdeněk Ryšavý (ČSSD).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *