Autor
Kategorie:
Praxe

Výrobce kompostérů modernizuje strojový park

První ze šesti nových moderních vstřikovacích lisů na výrobu plastových výlisků v celkové hodnotě devíti milionů korun začali v minulých dnech instalovat odborníci z rakovnické Invery v závodě Jelínek-Trading ve Vrbně pod Pradědem.

Jedná se o lis s uzavírací silou o výkonu 120 tun. Podle informací ředitele vrbenského závodu Luďka Černatoviče se tato rozsáhlá rekonstrukce stávajícího strojového parku mohla uskutečnit díky dotaci ve výši čtyř a půl milionu korun z Evropského fondu v rámci třetí výzvy programu „Rozvoj“. Druhou polovinu investice uhradí společnost Jelínek-Trading, která od roku 2002 vrbenskou provozovnu vlastní.

„Strojový park už nutně volal po obnově,“ zdůraznil Luděk Černatovič. Nové moderní vstřikovací stroje přinesou nejen energetickou úsporu, ale také zvýší kvalitu výlisků, čímž sníží vnitřní ztráty ve výrobě. V neposlední řadě zajistí i nárůst produktivity.


Nosným výrobním programem vrbenského závodu Jelínek-Trading je výroba šesti typů kompostérů a kompostovacích sil o objemu od 270 do 900 litrů. Zatímco loni vrbenští dodali svým největším odběratelům 23 tisíc nádob na kompostování, letos odhadují nárůst na 27 tisíc kusů. Zhruba šedesát procent produkce přitom putuje na export do celé Evropy, ale i do dalších zemí. Například vrbenské kompostéry slouží ke zpracování bioodpadu i majitelům rodinných domků a zahrádkářům na Kanárských ostrovech.

Jak uvedl Luděk Černatovič, nehledě na zvyšující se konkurenci obchodníků s kompostéry na tuzemském trhu roste objem hromadných zakázek pro obce a města v ČR, pro něž bylo od roku 2004 do letošního srpna z Vrbna vyexpedováno celkem 17 tisíc kompostovacích nádob.

Postupné zprovoznění šesti vstřikovacích lisů bude pokračovat až do konce příštího roku. Další stroj bude instalován na jaře 2012. V minulých dnech totiž dostali od dvou zákazníků objednávku na dodávku dalších 18 tisíc kompostérů K700. Osmadvacet zaměstnanců si tedy na nedostatek práce stěžovat nemůže. Vedení závodu proto uvažuje o dalších pracovních posilách.

Servisní technik Josef Spurný při instalaci vstřikovacího lisu ve vrbenském provozu na výrobu kompostérů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *