Výroba dřevěných pelet překoná hranici

České peletárny předpokládají, že letos překročí hranici 200 tis. tun vyrobených pelet. 110 tis. tun vyrobí tři největší české podniky a ty střední a malé se postarají o zbytek. Přestože je peleta lokální surovina, spotřebuje se doma jen třetina produkce, asi 50 tis. tun. Zbytek firmy vyvážejí...

České peletárny předpokládají, že letos překročí hranici 200 tis. tun vyrobených pelet. 110 tis. tun vyrobí tři největší české podniky a ty střední a malé se postarají o zbytek.

Přestože je peleta lokální surovina, spotřebuje se doma jen třetina produkce, asi 50 tis. tun. Zbytek firmy vyvážejí především do Rakouska, Německa, Švýcarska a Itálie. Ve srovnání s těmito zeměmi je česká peleta dosud nejlevnější – tuna stojí 238 eur, zatímco ve Švýcarsku je to 390 eur.


Domácí spotřebu dřevěných pelet by letos měly zvednout tzv. kotlíkové dotace, v nichž MŽP a kraje podporují výměnu starých, neefektivních kotlů s ručním přikládáním za nové, automatické kotle. Dotace loni úspěšně běžela v Moravskoslezském kraji a letos se rozšiřuje rovněž do Středočeského, Ústeckého a Jihomoravského. Kdo si pořídí kvalitní peletový kotel ve 4. emisní třídě, ten může dostat příspěvek až 60 tisíc korun. Právě výška počáteční investice bývá hlavní překážkou pro ty, kteří by rádi začali topit peletami. Roční náklady jsou totiž potom nízké, pro běžný rodinný dům se pohybují mezi 25 až 30 tis. Kč.

Zájem o vytápění dřevěnými peletami stoupá i v Česku, každý rok je instalováno zhruba tisíc kotlů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *