Výjimky pro použití olova a rtuti

Nařízení vlády č. 481/2012 Sb., o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních, požaduje ve svém § 4 omezení používání některých nebezpečných látek (tab). V některých případech lze olovo, rtuť používat za stanovených podmínek. Tyto podmínky stanovuje...

Nařízení vlády č. 481/2012 Sb., o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních, požaduje ve svém § 4 omezení používání některých nebezpečných látek (tab). V některých případech lze olovo, rtuť používat za stanovených podmínek. Tyto podmínky stanovuje nyní osm směrnic Evropské komise (2014/69/EU – 2014/76/EU). Výjimky se obecně týkají velmi speciálních užití. Například pro olovo v platinových elektrodách k měření vodivosti nebo v pájkách v řídicích systémech motorů, rtuť v zářivkách se studenou katodou (CCFL) nebo v řemeslně vyráběných svíticích trubicích pro světelná umělecká díla.

„Za účelem právní jistoty zejména výrobců, dovozců, distributorů a zplnomocněných zástupců výrobců elektrozařízení náležejících do produktové skupiny zdravotnická zařízení a skupiny monitorovací a řídící přístroje MPO potvrzuje, že uvedené evropské směrnice jsou v České republice bezprostředně účinné od 9. června 2014, a proto nebudou transponovány do nařízení vlády č. 481/2012 Sb,“ píše se v tiskové zprávě MPO.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *