Vyhláška omezí výkup kovů

Do nedávno vydané novely zákona o odpadech se nedostal úplný zákaz výkupu kovů od fyzických osob, přesto by však mohl být významně omezen. Již v září prošla připomínkovým řízením vyhláška MŽP, která zakazuje výkup takzvaně za hotové. Ministerstvo životního prostředí proto připravilo novelu vyhlášky...

Do nedávno vydané novely zákona o odpadech se nedostal úplný zákaz výkupu kovů od fyzických osob, přesto by však mohl být významně omezen. Již v září prošla připomínkovým řízením vyhláška MŽP, která zakazuje výkup takzvaně za hotové.

Ministerstvo životního prostředí proto připravilo novelu vyhlášky o podrobnostech nakládání s odpady, která nejpozději od 1. 1. 2015 zakáže výkup kovů od fyzických osob za hotové.

Absolutní výkupu veškerých druhotných surovin (tedy nejen kovů, ale i papíru, palet atd.) od fyzických osob označil ministr Brabec za předčasný: „Mělo by to negativní dopad na ty slušné provozovatele sběren, kteří zákon neporušují. Mimochodem, takto striktní zákaz výkupu odpadů od fyzických osob neexistuje v žádné z okolních zemí.“

V souvislosti s povinným sběrem kovů od ledna příštího roku požaduje Svaz měst a obcí zavedení úplného zákazu výkupu kovů od fyzických osob.

Předseda SMO Dan Jiránek předal vládě a parlamentu petici s 11 tisíci podpisy, která požaduje úplný zákaz výkupu kovů od fyzických osob.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *