Vrcholí svoz a likvidace vánočních stromků, lidé by je neměli dávat do popelnic

Svoz odstrojených vánočních stromků začíná ve většině měst kolem Tří králů a trvá zpravidla do začátku února. Lidé mohou odkládat stromky k odpadovým nádobám, odkud je popeláři odvezou k likvidaci nebo dalšímu využití. 

Štěpka, mulč i kompost

Například ve Zlíně loni po vánočních svátcích svezli 34,76 tuny dřevní hmoty. "Stromky není vhodné řezat, lámat, sekat, jakkoliv svazovat, balit nebo vkládat do kontejnerů. Rozhodně by se vánoční jedle, smrky či borovice neměly povalovat v ulicích nebo na dalších veřejných plochách," uvedla vedoucí městského odboru životního prostředí a zemědělství Vladimíra Pavlovová.

Pracovníci zlínských technických služeb odložené stromky odvážejí ke zpracování do kompostárny odděleně od komunálního i tříděného odpadu. Loni stál svoz vánočních stromků 332 500 korun, letos je cena odhadovaná na necelých 318 000 korun. Předloni se svezlo 32,5 tuny dřevní hmoty, o rok dříve 32,6 tuny vánočních stromků.

V Hradci Králové se v minulých letech do kompostárny svezlo přibližně 170 tun vánočních stromečků. "Svozy stromků z veřejných stanovišť separace budeme dělat až do konce ledna," uvedl ředitel Hradeckých služeb Martin Hušek. Nejvíce stromků se odváží tradičně ze sídlišť, naopak v okrajových částech města s rodinnými domky končí stromky často v kamnech nebo v krbu. Lidé však mohou stromek dovézt do kompostárny na hradeckém letišti i sami. 

V Praze je svoz stromků tradičně jeden z nejdelších a potrvá až do konce února. Pražské služby předpokládají, že jich letos v metropoli jako každoročně zlikvidují stovky tisíc. Lidé by měli stromky odkládat vedle veřejně přístupných popelnic nebo kontejnerů na tříděný odpad, řekl mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický.

Nebezpečí pro divoká zvířata

"Občany žádáme, aby nevyhazovali jehličnany do popelnic, ale vždy vedle nich. To, aby v nádobách zůstalo místo pro další odpadky a nevznikaly kolem černé skládky," uvedl Komarnický. "Obyvatele činžovních domů nebo novostaveb, kteří mají popelnice na směsný i tříděný odpad ve vnitrobloku, případně v domě, prosíme o odložení stromku k nejbližšímu veřejnému stanovišti tříděného odpadu," dodal. Stromky by měly být důkladně odstrojené, aby z nich mohla vzniknout štěpka nebo kompost. Umělé vánoční stromečky by pak měli lidé vozit pouze na sběrné dvory.

O svoz stromků se budou starat posádky menších nákladních vozů s valníkem i speciálně vyčleněná běžná popelářská auta. Sváží je na překladiště a následně do kompostáren. Část znečištěných nebo nedostatečně odstrojených stromků skončí ve spalovně v Malešicích. Za loňský rok popeláři odvezli přibližně 250 tun tohoto svátečního bioodpadu z celé Prahy.

Pražské služby zároveň apelují na občany, aby se vánočních stromků nezbavovali v přírodě. "Prosíme, v žádném případě je neodnášejte do lesa nebo městského parku, zapomenuté ozdoby a háčky by mohly ublížit drobným živočichům, ptákům i divoké zvěři," řekl Komarnický.*

-red-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down