Vláda zpřísnila ohlašovací povinnost pro kyanidy v odpadech

Vláda v reakci na havárii, která roku 2020 poničila život v řece Bečva, snížila práh pro ohlašování kyanidů v odpadech z 500 na 50 kilogramů za rok. Sledovat bude stát prostřednictvím veřejného registru znečištění i takzvané věčné chemikálie. O schválení aktualizace příslušného nařízení informoval po zasedání vlády ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Snížení minima pro ohlašovací povinnost u kyanidů žádaly ekologické organizace v souvislosti s havárií na Bečvě, po které zahynuly desítky tun ryb. Ke snížení prahu vyzvaly ministerstvo také příslušné sněmovní a senátní výbory.

Seznam látek, na které se vztahuje ohlašovací povinnost pro úniky do vody, se po schválení kabinetem rozšíří také o takzvané věčné chemikálie – perfluorované a polyfluorované látky (PFAS). Jedná se o látky, které se používají při výrobě textilu, v potravinářství v obalech, dále se vyskytují v hasících přístrojích, při produkci pokovených předmětů, polovodičů, elektronického a fotografického vybavení, v mazivech, barvách a kosmetice. Podle expertů mohou způsobovat rakovinu, onemocnění jater, poruchy imunitního systému nebo pokles plodnosti u mužů. Věčné chemikálie se perfluorovaným sloučeninám přezdívá, protože se v přírodě v podstatě nerozkládají nebo se rozkládají jen velmi pomalu.

Úniky a přenosy znečišťujících látek ohlašují firmy jednou za rok. Aktualizované nařízení počítá pro skupinu PFAS s plněním až za rok 2024, takže v seznamu by se měla data objevit poprvé po konci března 2025. Ohledně přenosů kyanidů v odpadech mimo provozovnu, které úřady už sledují, mají znečišťovatelé podávat informace podle nového limitu už za letošní rok, tedy s termínem plnění ohlašovací povinnosti do konce března 2024.

Kyanidy podle České inspekce životního prostředí způsobily ekologickou havárii na Bečvě. Havárie postihla řeku v neděli 20. září 2020, a to v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Toxické látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy přibližně na 40 kilometrech toku. Kauzou se od konce letošního ledna zabývá vsetínský okresní soud. V případu je obžalována společnost Energoaqua a její ředitel Oldřich Havelka z poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Společnosti hrozí zákaz činnosti a peněžitý trest, Havelkovi až pětileté vězení. Při přípravě nařízení autoři argumentovali také haváriemi na Ostravici v roce 1998 a Labi v roce 2006.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down