Vláda zavede uhlíkovou daň

Vláda schválila v polovině dubna úsporná opatření, která mají udržet schodek státního rozpočtu v letech 2013 až 2015 pod třemi procenty hrubého domácího produktu. Jedním z opatření je i zavedení daně na primární paliva, jako je uhlí a zemní plyn, a na elektřinu. Zemní plyn v konečném důsledku ale...

Vláda schválila v polovině dubna úsporná opatření, která mají udržet schodek státního rozpočtu v letech 2013 až 2015 pod třemi procenty hrubého domácího produktu. Jedním z opatření je i zavedení daně na primární paliva, jako je uhlí a zemní plyn, a na elektřinu. Zemní plyn v konečném důsledku ale domácnostem zdraží hned dvakrát.

Vláda totiž chce od roku 2014 zavést emisní složky spotřební daně z topných olejů, daně z pevných paliv a daně ze zemního plynu a některých dalších plynů. Daň by neplatily podniky, které jsou součástí systému emisních povolenek. Navrhovaná daň je ve výši 15 eur/t CO2 (zhruba 375 Kč/t).


Touto uhlíkovou daní by se měly zdanit všechny energetické suroviny, které využívají domácnosti a firmy. Nicméně firmy už od roku 2008 platí daň ze zemního plynu a dalších plynů, spolu s daní z pevných paliv a z elektřiny. Uhlíková daň tak není novou samostatnou daní, ale tvoří součást energetické daně uplatňované na příslušné palivo. V zásadě se daň nově rozdělí na dvě složky – jednu, která bude zohledňovat energetický obsah paliv (energetické daně ve stávající podobě), a druhou, která bude zohledňovat obsah CO2 v palivu (uhlíková daň).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *