09.12.2019 | 05:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda schválila nové odpadové zákony

Čtveřice takzvaných odpadových zákonů prošla vládou po téměř měsíčním odložení. Mezi nejvýraznější změny, které nová legislativa přinese, je zvýšení skládkovacího poplatku, recyklační sleva pro obce nebo zákaz skládkování využitelných odpadů od roku 2030. Podle ministerstva životního prostředí odstartují nové zákony odpadkovou revoluci.

„Nejdůležitějším cílem nové legislativy je především zvýšení třídění a recyklace odpadů, odklon od skládkování a s tím související plnění povinných evropských cílů. Podle nich již v roce 2025, tzn. za necelých 6 let, musí Česká republika recyklovat veškerý svůj komunální odpad z 55 %. Dnes se jí to daří pouze z 39 % vyprodukovaného komunálního odpadu,“ uvádí resort životního prostředí, který nové zákony předložil.

Poplatek za ukládání směsného komunálního odpadu na skládky tak postupně vyšplhá ze současných 500 korun až na 1850 korun za tunu v roce 2030. Obce budou mít také více možností motivovat občany ke třídění. Pokud budou schopny vytřídit postupně od 35 % do 75 % komunálního odpadu do roku 2027, budou za skládkování zbylého odpadu platit nižší částky, konkrétně do roku 2025 až 500 korun, později až 800 korun v roce 2029. Nově se také uzákoní motivační systém PAYT (pay as you throw), tedy systém, kdy občané platí za svoz odpadu podle toho, kolik ho vyhodí do černé popelnice.

Nová legislativa už od svého návrhu čelí kritice některých zájmových skupin, například České asociace odpadového hospodářství, Asociace malých a středních podniků a živnostníků nebo ekologických spolků. Zákonům například vytýkají, že odsouvají zákaz skládkování využitelných odpadů až na rok 2030 z původního termínu 2024. Dále jim chybí nástroje, kterými by stát zvýhodnil recyklační firmy například dotacemi, nebo zahrnul požadavek na minimální míru recyklátů do svých veřejných zakázek. Bouřlivou debatu vzbudil také fakt, že zákon o obalech nepočítá se zaváděním zálohového systému na PET lahve, jak navrhla iniciativa Zálohujme.cz.

Ministerstvo životního prostředí chce do října příštího roku rovněž předložit vládě návrh zákona o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí.*

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down