Vláda schválila investiční pobídku na rozšíření výroby komponent do elektromobilů

Nové hi-tech systémy pro udržitelnou mobilitu a zvýšení dojezdu elektromobilů. Vláda schválila na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu investiční pobídku pro firmu Vitesco Technologies Czech Republic za 528,6 milionů korun. Rozšíření výroby společnosti má podle resortu přispět do státního rozpočtu a pomůže rozvoji regionů.

Nové hi-tech výrobky

„Abychom udrželi krok se světem a zvyšovali naši konkurenceschopnost, musíme podporovat investice do technologicky vyspělých projektů s vysokou přidanou hodnotou. Proto jsme schválili investiční pobídku pro společnost Vitesco Technologies,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Společnost plánuje rozšířit výrobu o nové hi-tech výrobky, které jsou klíčové pro novou generaci čistě bateriových elektrických aut. Díky jejich použití budou vozidla efektivněji využívat energii a zvýší tak svůj dojezd. Jde o důležitou investici, která posílí naši pozici v automobilovém průmyslu.“

Vitesco Technologies, mezinárodní výrobce pohonných technologií a řešení pro elektrifikaci, spustí na konci letošního roku provoz nového výrobního centra s plně automatizovaným logistickým centrem v Ostravě-Hrušově. Hlavním produktem nového závodu budou high-tech vysokonapěťové elektronické výrobky pro čistě bateriová elektrická vozidla. Tyto systémy zahrnují pokročilé komponenty pro správu energie, palubní nabíječky, moduly pro rychlé nabíjení a jednotky pro rozvod energie ve vozidlech.

V Ostravě je kromě výroby i výzkumné a vývojové centrum, které se aktuálně věnuje výzkumu a vývoj různých typů senzorů používaných pro osobní a nákladní automobily.

Dvě třetiny Čechů trvají na fosilních palivech

Po roce 2035, kdy se mají na základě evropského nařízení přestat prodávat nová auta se spalovacím motorem, plánují dvě třetiny Čechů stále jezdit na benzin či naftu. S pořízením elektromobilu kolem tohoto roku počítá asi 18 % lidí. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro společnost Raiffeisen - Leasing.

Zhruba třetina dotázaných plánuje jezdit svým autem na benzin či naftu co nejdéle, po roce 2035 pak koupit ojeté auto se spalovacím motorem. Podobné množství lidí plánuje těsně před začátkem platnosti evropského nařízení koupit kvalitní auto na tradiční paliva, aby co nejdéle vydrželo.

Naopak s pořízením elektromobilu vzhledem k nařízení Evropské unie počítá 18 % lidí. Zhruba sedm procent lidí v průzkumu uvedlo, že bude po roce 2035 bez auta a bude využívat jiné způsoby dopravy. Asi procento oslovených chce využívat veřejně sdílené elektromobily.

Čechy by k pořízení elektromobilu nejvíce motivovalo zlepšení dojezdové vzdálenosti, vyplynulo z průzkumu. Jako motivaci pro jeho pořízení to uvedlo 72 % respondentů. Následují nižší provozní náklady, které uvedlo asi 70 % lidí, hustější síť dobíjecích stanic, nižší cena elektřiny na dobití vozu či nižší pořizovací ceny elektromobilů.*

-red-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down