Vláda podpořila poslanecký návrh ohledně administrativy u biomasy

Vláda podpořila návrh šestice poslanců koaličních i opozičních stran na změnu administrativy ohledně biomasy a podporovaných zdrojů energie. Vláda to uvedla na svém webu. Poslanecký návrh počítá s tím, že splnění podmínek udržitelnosti a úspor emisí skleníkových plynů u biomasy by mělo být možné dokládat až do konce letošního roku nejen příslušným dokladem podle evropského předpisu, ale také čestným prohlášením.

Plnění kritérií by měli dokladovat také výrobci, dovozci a dodavatelé paliva z biomasy. Vláda však v návrhu stanoviska vyslovila výhradu ohledně legislativně technického zpracování předlohy.

Podle vyjádření Hospodářské komory v připomínkovém řízení vytváří návrh podmínky pro pokračování podpory výroby a elektřiny a tepla z biomasy do konce letošního roku. "Novela reaguje na situaci, kdy Evropská komise dosud nebyla schopna vydat delegované akty k ověřování kritérií udržitelnosti pro biomasu, přestože měly být vydány již v lednu loňského roku. Poslanecký návrh proto prodlužuje do konce letošního roku období, kdy je v ČR možné splnění kritérií udržitelnosti doložit čestným prohlášením, namísto plnohodnotné verifikace, pro kterou stále nejsou vytvořeny legislativní předpoklady na úrovni EU," uvedla komora.

Poslanci v důvodové zprávě uvádějí, že současná výjimka platná do poloviny letošního roku je naprosto nedostatečná. "V současnosti není stanoven národní systém a neexistuje ucelená nabídka ze strany poskytovatelů certifikačních systémů v důsledku chybějících prováděcích aktů Evropské komise upravujících podrobnosti prokazování plnění kritérií udržitelnosti," uvádějí. Bez nutného dostatečného přechodného období podle nich hrozí kolaps dodávek biomasy, která by splňovala kritéria udržitelnosti.

Vláda však v návrhu stanoviska pro dnešní jednání uvedla, že zvolená legislativní technika, která prodlužuje přechodné období, je nevhodná. Přechodné období by podle vlády mělo být obsaženo v jiném ustanovení. Vláda současně míní, že tuto změnu by šlo provést i jako legislativně technickou opravu, pokud by Sněmovna schvalovala tuto předlohu ve zrychleném režimu již v prvním čtení.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down