Vídeňské poukazy do opraváren slaví úspěch. Převzal je i americký Portland

Už druhým rokem funguje projekt vídeňské radnice „Vídeň to opraví“, který slaví úspěch nejen u Vídeňanů, kteří si prostřednictvím nové služby nechali opravit již 26 tisíc poškozených věcí, ale i v mezinárodním měřítku. Vídeňský počin byl zařazen mezi deset nejlepších evropských projektů v oblasti životního prostředí a inspiroval i americký Portland.

Vídeň v rámci projektu hradí lidem 50 % nákladů na jejich opravu. Nyní město uvolnilo dalších 570 tisíc eur. „Opravami bylo zamezeno vzniku asi 280 tun odpadu a 620 tun CO2“, řekl radní Jürgen Czernohorszky.

Úspěchu se speciálním poukázkám na opravu poškozených věci dostává i v zahraničí. V rámci soutěže „Innovation in politics award“ se vídeňský projekt zařadil mezi deset nejlepších evropských projektů na ochranu životního prostředí. Koncept vzbudil zájem i v americkém Portlandu, kde byl podle vídeňského vzoru zaveden obdobný systém. Podobnou iniciativu nyní chce zavést i Rakousko na celorepublikové úrovni.

Od počátku založení projektu bylo ve Vídni opraveno již 26 tisíc poškozených věcí, které z 62 % tvoří hlavně elektronika, především pak mobily a tablety. Asi 10 % oprav připadá na opravu jízdních kol, 13 % pak na opravu bot, oblečení a kožených věcí. O opravu se stará celkem devadesát podniků na sto místech ve Vídni. Ty tvrdí, že opravit lze skoro všechno. Míra úspěšnosti opravy se podle vídeňské radnice drží nad 90 %.

Poukazy na opravu v praxi

Vídeňané, kteří mají zájem o opravu poškozené věci, si městskou poukázku mohou zdarma stáhnout na stránkách města. Následně se pak s porouchanou věcí mohou vydat do jednoho z podniků Vídeňské opravárenské sítě (Wiener Reparaturnetzwerk). Město dotuje každou opravu z 50 %, maximální částka pak dosahuje 100 euro. Po předložení poukázky je částka automaticky snížena na polovinu a není nutné vyplňovat další formuláře.

-red-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down