Vídeň slučuje kontejnery na tříděný odpad; jde o největší změnu ve sběru za posledních 15 let

Rakouská metropole sloučila kontejnery na plasty, nápojové kartony a kovy, které nyní patří do jednotných žlutomodrých nádob. Slibuje si od toho, že bude celý systém jednodušší, efektivnější a pohodlnější.

Sloučení kontejnerů označuje Vídeň za největší změnu ve sběru tříděného odpadu za posledních patnáct let. V rakouské metropoli se nachází přibližně 19 000 nádob na sběr plastů, nápojových kartonů a kovů. A od října 2019 jsou tyto varianty nahrazovány jednotnými nádobami pro všechny tři druhy materiálu. Poslední popelnice budou vyměněny do konce března 2020.

Pro obyvatele Vídně to podle vedení města znamená jednodušší třídění odpadu a také více stanovišť s kontejnery. Počet nádob sice zůstává stejný, díky žlutomodrému kontejneru ale naroste počet sběrných míst pro plastové lahve, nápojové kartony nebo plechovky na 6500.

„Vídeňané ročně vytřídí na 350 000 tun surovin pro další zpracování a ušetří tím 75 000 tun CO2,“ uvedla vídeňská radní pro životní prostředí Ulli Sima. Podle ní se díky jednoduššímu třídění podaří sesbírat ještě více použitého materiálu pro recyklaci. Výměnu doprovází informační kampaň včetně letáčků do každé domácnosti. Nové žlutomodré nádoby jsou označeny jasně srozumitelným textem a symboly.

„Fúzí uspoříme kolem 80 000 kilometrů, neboť popelnice nebude muset vyvážet tolik různých nákladních vozů,“ slibuje si další roční úsporu vídeňská radní. Jednotlivé suroviny následně vytřídí automatická technologie.

Sloučení nádob na odpad probíhá ve spolupráci se společností ARA, která v Rakousku zodpovídá za sběr, třídění a další využití obalových materiálů.*

(red)

 

Foto: © Christian Houdek/MA 48

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down