Vídeň letos opět rozdá obyvatelům speciální poukázky na opravy

Rakouská metropole uvolní 1 milion euro na speciální poukazy, za které si mohou obyvatelé nechat opravit některé staré věci, které by jinak skončily v odpadu. Uplatnit je mohou ve 109 podnicích po celém městě. S iniciativou „Vídeň to opraví“ přišla radnice poprvé loni v září. Má lidi motivovat k tomu, aby nefunkční nebo porouchané věci raději nechali opravit, než aby kupovali nové.

Získat poukázky mohou lidé zdarma na webových stránkách města, a to od března do konce června. Ty pak mohou využít v jednom ze 109 podniků opravárenské sítě Wiener Reparaturnetzwerk. Město dotuje každou opravu z 50 %, maximální částka pak dosahuje 100 euro. Po předložení poukázky je částka automaticky snížena na polovinu a není nutné vyplňovat další formuláře.

Poptávka po poukázkách naprosto předčila naše očekávání – během několika málo týdnů bylo staženo přes 10 000 poukázek, 8 000 věcí bylo opraveno. Proto jsme se rozhodli v projektu pokračovat i letos, a to s částkou 1 milion eur“, uvedl starosta města Michael Ludwig. Cílem projektu je podle vyjádření radnice podpořit nejen vídeňské podniky a zajistit zaměstnanost, ale také ochránit životní prostředí. Oprava porouchaných věcí totiž nejen snižuje množství vyhozených věcí, ale šetří i zdroje a škodlivé plyny CO2.

Až 65 % opravených věcí loni tvořila elektronika, hlavně pak mobily a tablety, a dále například nábytek, boty, oblečení a kola. Podle radního pro životní prostředí Jürgena Czernohorszkého opravy v minulém roce ušetřily zhruba 190 tun skleníkových plynů.

Třetí vlnu emise poukázek radnice plánuje od 1. září do 12. prosince 2021.

-red-*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down