Větrné elektrárny vyvolávají změnu klimatu

Studie zveřejněná v časopise Nature upozorňuje, že větrné elektrárny přímo přispívají ke změně klimatu a jejich často dotovaná výstavba nemá potřebný energetický, ani ekologický přínos. Větrné turbíny totiž v noci, kdy se vzduch blízko u povrchu ochladí, promíchávají studený vzduch s teplejším,...

Studie zveřejněná v časopise Nature upozorňuje, že větrné elektrárny přímo přispívají ke změně klimatu a jejich často dotovaná výstavba nemá potřebný energetický, ani ekologický přínos.

Větrné turbíny totiž v noci, kdy se vzduch blízko u povrchu ochladí, promíchávají studený vzduch s teplejším, upozorňuje studie. Vzhledem k obrovským počtům turbín v některých oblastech tak vznikají tepelné ostrovy. Za posledních deset let se v takových oblastech zvýšila teplota až o jeden stupeň Celsia. Ačkoli se to nemusí jevit jako dramatická změna, ovlivňuje to formování srážkových mraků a vzdušných proudů, a tedy i změnu v přísunu vláhy do určité oblasti. Další dopady na vegetaci a živočichy jsou nasnadě.


Větrné elektrárny v Evropě rychle přibývají. Nejvíce jich mají zřejmě v Dánsku: v roce 2002 zde bylo v na 6000 turbín, které pokrývaly 19 % spotřeby (v ČR pokrývají větrné elektrárny 0,3 %). Ovšem vzhledem k výkyvům produkce závislé na síle větru si Dánové nemohli dovolit zavřít jedinou ze stávajících konvenčních elektráren.

Větrné elektrárny nevycházejí ze studie, zveřejněné v Nature, příliš dobře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *