Velkoobjemový odpad se vyplatí třídit

Pětatřicet měst a obcí v Plzeňském kraji nakoupily 37 kontejnerů na velkoobjemový odpad, jehož podíl v komunálním odpadu stoupá. Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje a Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK) na ně získaly 3,5 milionu Kč z Operačního programu životní prostředí, tedy...

Pětatřicet měst a obcí v Plzeňském kraji nakoupily 37 kontejnerů na velkoobjemový odpad, jehož podíl v komunálním odpadu stoupá. Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje a Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK) na ně získaly 3,5 milionu Kč z Operačního programu životní prostředí, tedy 90 procent nákladů.

Obce v kraji tak díky třídění velkoobjemového odpadu a jeho uplatnění na trhu uspoří asi tři miliony korun ročně. „Jeho objem roste. Musí se často vyvážet a zdražuje to provoz sběrného dvora. Přitom nejvíc se platí za dopravu, která je dražší než likvidace,“ řekl starosta Bezdružic Jan Soulek. Sběrné dvory obcí se rychle zaplňují nábytkem, okny, sanitární keramikou a podlahovými krytinami. Podle Lenky Šlajsové z rozvojové agentury lze 60-70 % odloženého odpadu následně využít. Velkoobjemové kontejnery umožní dotřiďovat tento odpad přímo na sběrných dvorech. Díky skupinovému projektu by se mělo SMOPK stát partnerem firmám, které mají zpracovatelské kapacity na tento odpad. Již začala jednání s Plzeňskou teplárenskou o spalování VO s uhlím.

Produkce VO v kraji se odhaduje na 36 000 tun za rok, což odpovídá zhruba 13 % z veškerého komunálního odpadu (60 kg/obyv. rok). Jen ze sběrných dvorů jde o 16 000 až 20 000 tun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *