Velké ambice s rozpačitým koncem

Nizozemská společnost EnvoSmart, zaměřená na ekologické technologie, ohlásila řešení pro výrobu ropy z plastového odpadu. Uzavřela licenční dohodu s australskou firmou Ozmotech, která vyvinula technologii, umožňující zpracování plastového odpadu na dieselové palivo pomocí roztavení, pyrolýzy...

Nizozemská společnost EnvoSmart, zaměřená na ekologické technologie, ohlásila řešení pro výrobu ropy z plastového odpadu. Uzavřela licenční dohodu s australskou firmou Ozmotech, která vyvinula technologii, umožňující zpracování plastového odpadu na dieselové palivo pomocí roztavení, pyrolýzy (termální degradace bez přístupu kyslíku) a katalytického rozkladu. EnvoSmart zdůrazňuje, že výhodou systému EnvoFuel, využívající tuto technologii, je možnost využití různých plastů, a to přímo i v netříděné podobě, neumyté, kontaminované špínou či zbytky olejů, s nálepkami, laminacemi z aluminia či nekompatibilních polymerů či natištěnými čárovými kódy, tzn. i odpad, který se jinak obtížně recykluje. A to s extrémně vysokou efektivitou. Továrna EnvoFuel údajně může z 10 tun netříděného plastového odpadu vyrobit až 9300 l vysokostupňového dieselového paliva. Systémové moduly zpracují 10-20 tun denně a lze z nich podle výrobce skládat větší systémy.

Že to vypadá až příliš krásně? Už před třemi lety EnvoSmart informoval o plánu na výstavbu patnácti závodů, které by vyráběly naftu z plastového odpadu v zemích EU, včetně ČR a Slovenska. Šéf společnosti John Bouterse uváděl, že továrny mají být postaveny v průběhu pěti let. První na zpracování 42 000 tun plastového odpadu a s produkcí 38 mil. l nafty za rok, se měla vybudovat již v roce 2006 v Německu, a následující roky měly následovat závody ve Švédsku, Polsku a Holandsku. Pak by přišly na řadu menší továrny v dalších zemích, například Slovensku, Belgii, Lucembursku, Lotyšsku, Litvě, Estonsku, Itálii a ČR. Na webu EnvoSmartu však zatím reference odkazující na již realizované projekty zatím nenajdete. Zdá se, že zůstalo jen u ambicí.

Ropu z bezcenných směsných plastů již slibovalo více projektů, žádný výrazný úspěch se zatím nekonal

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *