Ve Žďáru stavějí bioplynku

Ve Žďáru nad Sázavou by měla být letos vybudována bioplynová stanice, která bude vyrábět elektřinu a teplo i z části komunálního odpadu. Zařízení asi za 100 milionů korun se bude stavět od dubna, koncem roku by už mělo fungovat ve zkušebním provozu. Investorem je společnost Odas, která se zabývá...

Ve Žďáru nad Sázavou by měla být letos vybudována bioplynová stanice, která bude vyrábět elektřinu a teplo i z části komunálního odpadu. Zařízení asi za 100 milionů korun se bude stavět od dubna, koncem roku by už mělo fungovat ve zkušebním provozu. Investorem je společnost Odas, která se zabývá svozem a tříděním odpadu. Zároveň se stavbou stanice se bude v regionu zavádět třídění biologicky rozložitelných odpadů, které už loni Odas vyzkoušel ve dvou sídlech. Elektřina vyrobená ve stanici se bude dodávat do sítě. Teplo posílí centrální vytápění města – pokryje celoroční spotřebu asi 12 velkých bytových domů.

Ve stanici se bude ročně zpracovávat až 13 000 tun hmoty – posekaná tráva, rostlinné odpady z domácností, jídelen a restaurací, zelená hmota.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *