Ve Vídni se chystá re:pair FESTIVAL. Oslavuje opravářskou kulturu

Od 13. října do 5. listopadu ve Vídni proběhne druhý ročník festivalu re:pair FESTIVAL, který znovuoživuje opravářskou kulturu a propaguje udržitelný životní styl. Letošní ročník zaměřený na módu reflektuje rostoucí povědomí o sociálních a environmentálních dopadech textilního průmyslu. Festival s volným vstupem nabízí bohatý program s více než 100 akcemi, včetně výstav, projekcí, přednášek, workshopů nebo dílen, kde si návštěvníci mohou kreativně upravit staré módní kousky.

Fast fashion v centru pozornosti

Festival propojuje řadu vídeňských osobností, kteří se zabývají tématem oběhového hospodářství, a představuje jejích práci. Letošní ročník se ne náhodou zaměřuje na současnou módu a textilní produkci. Právě výroba textilu je totiž druhým největším znečišťovatelem životního prostředí a předčí ji už jen ropný průmysl, uvádějí pořadatelé festivalu.

Organizátoři k tématu udržitelné módy připravili na 130 akcí, jako jsou výstavy, filmové promítání, přednášky s diskuzemi, dílny nebo workshopy pro děti. Ve spolupráci Vídeňskou opravárenskou sítí (Wiener Reparaturnetzwerk) budou návštěvníkům k dispozici i opravářské „ambulance“, kde opraváři vdechnou nový život různým porouchaným nebo poškozeným předmětům, od kytary přes mikrovlnku až po křeslo. Všechny akce jsou veřejnosti přístupné zdarma.

Tři týdny, tři místa konání

Během tří týdnů re:pair FESTIVAL postupně vystřídá celkem tři místa konání, zahájení proběhne v kulturním domě Kulturhaus Brotfabrik, 21. října na Mezinárodní den oprav se přesune do Volkskundemusea a poslední část festivalu se odehraje v kulturním prostoru SOHO STUDIOS. Na všech třech místech bude možné navštívit putovní výstavu „Confessions of a T-Shirt“, která vypráví životní příběh jednoho trička a popisuje jeho cestování kolem světa od „narození“ v Číně přes kariéru na sociálních sítích až po konec jeho života na africkém pobřeží. Zajímavou aktivitu nabízejí i otevřené dílny, kde si návštěvníci pod vedením lektorů kreativně upraví obnošené módní kousky.*

-zr-

Foto: re:pair FESTIVAL 2022 © Kollektiv fischka/Kramar

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down