Ve vědecko-technickém parku v Dubé spouští nový reaktor pro plazmové zplyňování

Společnost Millenium Technologies testuje ve svém vědecko-technickém parku v Dubé na Českolipsku reaktor na plazmové zplyňování odpadu. V červnu instalovala prototyp reaktoru, který je schopný za hodinu zpracovat 150 kilogramů odpadu. Teď připravuje instalaci dalšího reaktoru o zhruba trojnásobné kapacitě, na němž chce testovat efektivitu metody při zpracování většího množství odpadu.

"Náš vědecko-technologický park v Dubé slouží zejména k testování technologie, která je vysoce účinná, a přitom šetrná k životnímu prostředí. Pomocí plazmového zplyňování a vitrifikace jsme schopni zpracovat širokou škálu odpadu včetně nebezpečného a proměnit ho ve využitelné suroviny, jako jsou syntézní plyn a struska. S každým novým zařízením si ověřujeme zejména efektivitu metody pro různé druhy a objemy odpadu," řekl výkonný ředitel Marek Lang.

Reaktory na plazmové zplyňování účinně likvidují nebezpečné odpady, například průmyslové nebo nemocniční. Poradit si umí i s čistírenskými kaly. Reaktor o kapacitě 500 kilogramů za hodinu dokáže podle Langa zpracovat veškeré kaly přibližně 30tisícového města. Technologie je vhodná pro materiálovou recyklaci široké škály organického i anorganického odpadu. V plazmovém reaktoru dochází za využití nízkoteplotní termické plazmy o teplotě zhruba 3000 až 5000 stupňů Celsia k přeměně odpadu v syntézní plyn a sklovitou strusku. Plyn lze po vyčistění využít ve spalovacích kotlích a kogeneračních jednotkách nebo z něj vyrábět třeba vodík. Struska je použitelná jako stavební materiál.

Millenium Technologies patří do skupiny JRD Group, která mimo jiné provozuje fotovoltaické elektrárny o výkonu 37 MWp v České republice a Maďarsku nebo druhý největší větrný park v Česku s instalovanou kapacitou 26 MW.

-čtk, red-*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down