Ve Skotsku začal platit zákaz jednorázových plastů

V zemi se jich ročně spotřebovalo kolem 700 milionů. Skotsko je první částí Velké Británie, která toto opatření zavedla. Zákaz, který zahrnuje převážně různé jídelní pomůcky a obaly, obsahuje výjimky, "aby k jednorázovým plastům měli stále přístup lidé, kteří je potřebují například ze zdravotních důvodů", stojí v tiskovém prohlášení skotské vlády.

Podle Sarah Brownové, manažerky kavárny v Aberdeenu, bylo dosud "velmi jednoduché sehnat plastové příbory". "Ostatní varianty byly buď drahé, nebo to byly dřevěné příbory, kterými někteří lidé nechtějí jíst. Lidé jsou na plasty zvyklí a nikdo moc nepřemýšlí nad tím, odkud se berou nebo kam pak jdou," řekla Brownová stanici BBC.

Zákon se kromě plastových příborů týká například plastových brček, talířů nebo pěnových kelímků a jiných jídelních obalů. Vymáhání zákona bude odpovědností místních úřadů, které mohou za jeho porušení podnikům udělit pokutu až 5000 liber (asi 145 000 korun).

Britská vláda slíbila, že zakázané produkty co nejdříve vyjme ze zákona o vnitřním trhu, který by jinak značně omezil funkčnost skotského zákona o jednorázových plastech. "I když jsme otrávení z toho, že výjimka nevejde v platnost už 1. června, stane se tak brzy, což znamená, že tento důležitý zákaz bude platit napříč celým Skotskem," uvedla Lorna Slaterová, skotská ministryně pro ekologii a cirkulární ekonomiku.

Skotský zákaz se totiž zatím vztahuje jen na plasty vyrobené ve Skotsku nebo dovezené ze zemí mimo Británii, takže podniky mohou plasty získávat ze zbývajících částí Británie, tedy z Anglie, Walesu či Severního Irska.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down