Vážení čtenáři,

dnešní číslo časopisu obsahuje přehršle statistických údajů, což se projevuje hlavně spoustami grafů. Je to tím, že se blíží konec roku a na ministerstvu životního prostředí sprintují s novou legislativou, aby mohla začít platit od počátku roku. Několik grafů se proto vztahuje k Plánu odpadového...

dnešní číslo časopisu obsahuje přehršle statistických údajů, což se projevuje hlavně spoustami grafů. Je to tím, že se blíží konec roku a na ministerstvu životního prostředí sprintují s novou legislativou, aby mohla začít platit od počátku roku. Několik grafů se proto vztahuje k Plánu odpadového hospodářství. Pak tu máme výsledky statistických šetření ohledně odpadů, takže další grafy a tabulky Českého statistického úřadu. Z údajů obou institucí nutně vyplývá další článek s porovnáním výsledných dat – a další grafy, samozřejmě.


Kromě toho jsme pro vás připravili přílohu o sběru biologicky rozložitelných odpadů (a kovů), který začne být povinný od 1. ledna. Bohužel v době, kdy jde časopis do tisku, nebyly ještě k dispozici konečné verze legislativy nebo vzorové vyhlášky pro obce. Nezbývá nám než doufat, že se v nich v závěrečném stadiu legislativního procesu příliš věcí nezmění (je to ostatně málo pravděpodobné).

Příprava materiálů na téma biologicky rozložitelných komunálních odpadů (BRKO) mě přivedla k zajímavému zjištění. Při psaní textu jsem si najednou potřebovala ujasnit, kolik se vlastně u nás BRKO produkuje. Místo abych se zamyslela, automaticky jsem napsala do Googlu: „Kolik je BRKO.“ Vypadlo mi víc než čtvrt milionu odkazů. Hned první z nich měl titulek „Kolik ubalíte z gramu jointů“ a pokračovalo to „Jak hulit brko“ nebo „Kde sehnat brka“. Pochopila jsem, že většina lidí si se slovem BRKO spojuje úplně jiné věci a určitě jim to jejich BRKO přináší mnohem více veselí. Zejména starostům obcí bude od začátku roku BRKO způsobovat vrásky, leda že by si k řešení BRKO zapálili BRKO. To už je ale vtipkování na hraně a nejspíš se dá interpretovat jako navádění k něčemu nekalému. Měla bych si dát pozor – ostatně vzhledem k zadávaným slovům na Googlu mě už nejspíš má v hledáčku BIS.

Nu což, jsou důležitější věci: blíží se Vánoce a konec roku. Nezbývá než vám popřát hezké Vánoce a hodně štěstí a zdraví v nadcházejícím roce 2015.

Krásný prosinec přeje

 

Jarmila Šťastná
šéfredaktorka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *