Vážení čtenáři,

zúčastnila jsem se v poslední době tolika seminářů a konferencí, až mi jde hlava kolem. Přelom května a června je v tomto ohledu vždycky kritický - lidé už se probrali ze zimní letargie, ale ještě nejedou na dovolenou - takže nejlepší čas udělat konferenci. Bylo to na jednu stranu únavné, na druhou...

zúčastnila jsem se v poslední době tolika seminářů a konferencí, až mi jde hlava kolem. Přelom května a června je v tomto ohledu vždycky kritický – lidé už se probrali ze zimní letargie, ale ještě nejedou na dovolenou – takže nejlepší čas udělat konferenci.

Bylo to na jednu stranu únavné, na druhou stranu velmi přínosné i zábavné. Při podrobné přednášce Ing. Kvítka ze společnosti Isisoft jsem si začala zoufat nad stavem naší legislativy. Těch nesmyslů, těch problémů, co našel! Mám jedenáct stran podrobných poznámek – jinak nastavené limity v zákoně a ve vyhlášce – šrotovné, které podpoří jen výrobce a ne zpracovatele autovraků – evidence odpadů změněná lidem pod rukama – prováděcí přepis už má dávno být, ale není – návrh neřeší financování systému – chyba v ročních hlášeních – vyhýbejte se tomuhle kódu nakládání… a tak dále.

V hlavě mi létají také pozitivní útržky: když europoslanec Vlasák řekl, že se přece nemusíme přesvědčovat, že recyklace je správná cesta. Když jsme se dozvěděli, že návrh novely zákona o obalech, který řeší zálohové systémy, je zatím u ledu. Když se na semináři STEO nevešli zájemci do sálu. A kdosi tam řekl, že asi tak od 11. března, kdy padla vláda, se až podivuhodně mění postoj MŽP k energetickému využití odpadů.

Ovšem byly i okamžiky dramatické, jako na konferenci o zpětných odběrech, kde se pustili lidé z obcí do zástupce Barum Continetal kvůli zpětnému odběru pneumatik, a on se zase pustil do nich. Byla z toho dramatická přestřelka, při které překladatelé nestačili překládat a zahraniční návštěvníci koukali, jak jsme temperamentní národ. Ale bylo to báječné a myslím, že proto by se měly konference pořádat.

Takže, když to shrnu, posledních pár dnů a týdnů bylo z hlediska informovanosti o nakládání s odpady skutečně vyčerpávající, ale ty dobré momenty za to stály.

Přeji vám krásný červen

Jarmila Šťastná

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *