Vážení čtenáři,

toto červencovo-srpnové číslo časopisu vám chce přinést něco zajímavého odpadového čtení na začátek prázdnin. Proto zde máme můj zcela osobní pohled na konferenci v Hradci Králové, povídání o odpadovém hospodářství ve Vietnamu a něco o sociologickém průzkumu v okolí skládky. Právě ten sociologický...

toto červencovo-srpnové číslo časopisu vám chce přinést něco zajímavého odpadového čtení na začátek prázdnin. Proto zde máme můj zcela osobní pohled na konferenci v Hradci Králové, povídání o odpadovém hospodářství ve Vietnamu a něco o sociologickém průzkumu v okolí skládky. Právě ten sociologický průzkum mě přivedl k úvahám, jak často lidé podléhají obecně sdíleným vzorcům myšlení, které nemají moc společného s jejich realitou.

Při své přednášce v Hradci Králové vyprávěl uvedl Ivo Kropáček jako příklad plýtvání Ministerstvo životního prostředí, protože jim na Hnutí Duha posílá tuny materiálů v listinné podobě. Na dotaz, proč si tedy ještě nezřídili datovou schránku a předešli tak vzniku odpadů, neuměl odpovědět, ačkoliv minimalizace je úhelným kamenem jejich aktivit. Není to pěkný příklad prefabrikovaného názoru, že úřad rovná se plýtvání? (Netvrdím, že neplýtvají!)

A další příklad. Známí uvažovali, co vlastně jejich firma dělá na podporu třídění a vůbec správného přístupu k odpadovému hospodářství. První reakce byla jednoznačná: „Ti nedělají nic!“ – protože firmy se přece nesnaží, že ano. Pak si spočítali, že se u nich sbírá papír z kanceláří, v hale stojí kontejner na recyklaci elektropřístrojů a firma nakoupila vyměňovací barely s vodou, aby nemuseli kupovat vodu v PET lahvích. Trochu to přípomínalo film Život Briana od Monty Python, kde židovští anarchisté vypočítávají, co všechno jim Římané provedli, až dojdou k závěru: „A co nám tedy Řím ještě spáchal kromě fungujících soudů, klidu v zemi, nového akvaduktu, kanalizace a škol pro děti?“

I v tomto případě z toho „Římané“ vyšli docela dobře, přestože by měli být lumpové. To jsou ty paradoxy, musím říci s dalším klasikem.

Přeji krásné prázdniny

Jarmila Šťastná,
šéfredaktorka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *