Vážení čtenáři,

můj oblíbený server Ekolist mne požádal, abych se krátce vyjádřila ke zrušení ekotendru. Ráda jsem to udělala, a pokud už poslalo své vyjádření i Ministerstvo životního prostředí, na které se čekalo, možná si anketu můžete přečíst na webu. Nicméně jsem do textu nedala jednu větu, která ve mně od té...

můj oblíbený server Ekolist mne požádal, abych se krátce vyjádřila ke zrušení ekotendru. Ráda jsem to udělala, a pokud už poslalo své vyjádření i Ministerstvo životního prostředí, na které se čekalo, možná si anketu můžete přečíst na webu. Nicméně jsem do textu nedala jednu větu, která ve mně od té doby doutná a bublá. Napíšu ji sem.

Pro posouzení ekotendru si v kritickém období vláda přizvala Transparency International, aby jako odborníci na korupci posoudili, zda tendr nemá nějaké ošklivé příznaky.


Nic proti Transparency International, naopak. Jenže kdyby se konkrétní činitelé zeptali už na začátku prakticky kohokoliv, kdo o ekotendru něco málo věděl, dostali by stejnou odpověď. Zdarma a o dva roky dřív.

Ale oni se nezeptali. Naopak se zdá, že jim – jako jediným v celém nejbližším vesmíru – možnost korupce na mysl nepřišla. Poněkud opakuji to, co jsme napsala pro Ekolist, ale nemůžu si pomoci. Tahle záhada mne opravdu trápí.

Jsou snad lidé z praxe totální skeptici, kteří ve všem vidí jen lumpárnu, a lidé ve vládě a přilehlém okolí je soubor čistých duší (čistému vše čisté…), kteří jasným zrakem hledí v budoucnost a špína současnosti se jich nedotýká? Anebo je to jinak? Radši nebudu v těchto úvahách pokračovat. Společnost Economia je seriózní vydavatel a já bych se dopustila žalovatelných výroků.

V tomto čísle časopisu najdete ještě jeden článek o kauze, která rozděluje vesnice a města. Je to projekt recyklace pneumatik pomocí pyrolýzy nedaleko obce Velká Dobrá na Kladensku. Tam jde o něco jiného. Je to boj vizionáře, který přivezl nadějnou technologii, má na ni povolení a doufá, že se to povede. Proti němu stojí celé okolí, které technologii nevěří. Navíc mají nové baráky a nedaleko je golf. Jak to asi může dopadnout? V tomto případě si nemyslím nic. Fandím oběma stranám a jen doufám, že to pro obě strany dobře dopadne.

Přeji vám krásný, zlatý listopad.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *