Vážení čtenáři,

časopis vychází v době, kdy jsou Vánoce už skoro za dveřmi, ale zase ne tak moc. Můžeme ještě mluvit o něčem jiném. V dnešním čísle jsou dva články o Praze: jeden se týká zrušeného tendru na svoz odpadů, druhý rozšíření skládky v Praze-Ďáblicích. Jejich otištění rozhodně není projevem mého...

časopis vychází v době, kdy jsou Vánoce už skoro za dveřmi, ale zase ne tak moc. Můžeme ještě mluvit o něčem jiném.

V dnešním čísle jsou dva články o Praze: jeden se týká zrušeného tendru na svoz odpadů, druhý rozšíření skládky v Praze-Ďáblicích. Jejich otištění rozhodně není projevem mého pragocentrismu, spíše důkazem, že v hlavním městě se poslední dobou dějí věci.

Přehlednější je pro mne rozšíření skládky. I když má spalovna dostatečnou kapacitu pro všechny komunální odpady, vždycky se najdou nějaké, které se musí skládkovat, nehledě na zbytky ze spalování. Takže otevřít ještě jednu kazetu skládky na čtyři pět let je v celku logické. Jinak se věc jeví z pohledu lidí, kteří si v Ďáblicích nechali na dohled skládky postavit nové domy a doufali, že se bude zanedlouho rekultivovat. Takhle to vypadá, že budou muset čekat dalších pět i více let a nedivím se, že nadávají a píší petice. Na druhé straně – když ty domy budovali, věděli, že tam ta skládka je (a její starší části jsou zrekultivované vzorně). Takže ze svého úhlu pohledu mají pravdu obě strany a já jsem jen ráda, že nemusím takový spor rozhodovat.


Pražský tendr, to je jiná věc. Je to s ním podobné jako se slavným ekotendrem. Lítají v něm miliardy, perou se v něm spousty firem a každý trochu znalý člověk v tom tuší nějakou čertovinu.

Tendr byl zrušen, protože „…předložené nabídkové ceny jsou v jednoznačném nepoměru k předpokládané hodnotě této veřejné zakázky a finančním prostředkům, které má zadavatel k dispozici za účelem financování zakázky,“ jak se píše v tiskové zprávě. Jenže aby byl zrušen, musela v Praze padnout koalice a vyměnit lidé, kteří za výběrové řízení na Magistrátu zodpovídají. Pokud by vše proběhlo podle předchozího scénáře, největší naději by zřejmě mělo Sdružení čistá Praha, které zřejmě počítalo spíš s moderní skládkou v Benátkách nad Jizerou. A pak by možná rozšiřování skládky v Ďáblicích ani nebylo nutné. To se nám to pěkně komplikuje, že ano.

Nicméně je skoro polovina prosince a toto je poslední číslo roku 2011.

Přeji vám krásné prožití Vánoc a veselý začátek roku 2012. Děkuji za vaši přízeň v tomto roce a doufám, že nám ji zachováte i v letech příštích.

 

Jarmila Šťastná
šéfredaktorka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *