Vážení čtenáři,

na velmi povedené konferenci Odpady 21 v Ostravě měl přednášku také současný předseda výkonné rady Teplárenského sdružení a bývalý premiér Mirek Topolánek. Při svém vystoupení mimo jiné navrhl nepoužívat termín spalovna, ale ZEVO, tedy zařízení na energetické využití odpadů - z důvodu větší...

na velmi povedené konferenci Odpady 21 v Ostravě měl přednášku také současný předseda výkonné rady Teplárenského sdružení a bývalý premiér Mirek Topolánek. Při svém vystoupení mimo jiné navrhl nepoužívat termín spalovna, ale ZEVO, tedy zařízení na energetické využití odpadů – z důvodu větší propagace a změny pohledu veřejnosti.

Není příliš originální. O nutnost odchýlit se od dehonestujícího termínu už odborníci vědí a většina spaloven (pardon) už termín ZEVO dávno používá.


Má to jediný háček, a tím je ohebnost termínu. Slovo spalovna lze skloňovat, lze z něj dělat přídavná jména, lze ho i zdrobnit (malá roztomilá spalovnička v opozici k tzv. obřím megaspalovnám, o nichž vždy mluví zelení). Ale co s termínem ZEVO? Jednak je dlouhý a člověk je líný ho rozepisovat i říkat. A jak označit proces, který v něm odpad podstupuje. Ve spalovně je to spalování, v ZEVO by to bylo „zevování“?

Před několika lety, v době vstupu do Evropské unie, někdo vyhlásil malou interní soutěž na český termín, který by nahradil slovo „implementace“. Vítěz zjevně nebyl nalezen, protože tohle dlouhé a neskladné slovo používáme dodnes.

Co zkusit vyhlásit podobnou soutěž na termín, označující zařízení, kde se spaluje odpad pro výrobu tepla a elektřiny. Podmínky: termín musí být pružný, krátký, výstižný, veřejnost na něj nesmí být alergická, naopak u ní musí vyvolávat libé, až radostné pocity. Něco hezkého, příjemného, co bude každý mít rád přímo za domem. O co se budou obce přímo prát, aby to mohly vystavět. Ten úkol není lehký a možná ani není pro lidi z oboru – ti totiž se slovem spalovna nemají problém.

Nicméně, kdyby někoho z vás něco napadlo, dejte mi prosím vědět. Nejlepší návrhy radostně zveřejníme v časopise.

Přeji vám krásný slunečný červen

 

Jarmila Šťastná,
šéfredaktorka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *