Vážení čtenáři,

v tomto čísle časopisu najdete dozvuky konference Odpady a obce, která poskytla spousty podnětů k přemýšlení. Například přednáška Petra Novotného ze společnosti Elektrolux - (čerpáme z ní v grafu měsíce). Byl to zajímavý pohled do filosofie velké společnosti vyrábějící domácí spotřebiče. Pod tlakem...

v tomto čísle časopisu najdete dozvuky konference Odpady a obce, která poskytla spousty podnětů k přemýšlení. Například přednáška Petra Novotného ze společnosti Elektrolux – (čerpáme z ní v grafu měsíce). Byl to zajímavý pohled do filosofie velké společnosti vyrábějící domácí spotřebiče. Pod tlakem legislativy i konkurence neustále snižují nároky na spotřebu elektrické energie, takže na energetických štítcích už nestačí pouhé „A“ jako označení nejúspornějšího spotřebiče, ale musí se zavádět značky jako „AA“ nebo „A+“. Výměna starého, nehospodárného spotřebiče za nový přinese znatelné úspory energie.


V prezentaci se také uvádí, že lidé používají spotřebiče až do úplného rozbití a k výměně je přinutí až vysoká cena opravy. Výrobci potřebují, aby lidé kupovali nové výrobky, neotáleli s tím dvacet let a hlavně je nenechávali opravovat.

To je ovšem celkem v rozporu s předcházením vzniku odpadů, kde jeden z mála použitelných principů je opravovat starší přístroje a používat co nejdéle, aby nebylo nutno vyrábět nové. Výrobcům se to moc nehodí, a důsledkem jsou vysoké ceny oprav starších přístrojů a nedostatek náhradních dílů. Porouchaný přístroj se neopravuje, ale rovnou se vyhodí (doufejme, že jde do sběrného dvora a k recyklaci). Jenže lidé si pamatují doby, kdy se žehličky, rádia a fény donekonečna nosily do opravny, a nové se kupovaly až nebylo zbytí, a tento obraz jim splývá s obrazem tzv. starých zlatých časů. Jaký rozdíl proti současnosti, když přinesete do opravny (kterou jste obtížně vyhledali na internetu) skoro nový fén, co spadnul z poličky, a oni vám řeknou: „Vyhoďte ho a kupte si nový“.

Samozřejmě se tento přístup spíš týká malých přístrojů, ale jak dlouho to bude trvat, než se neopravovaným výrobkem stanou i pračky? Selský rozum říká, že by se opravovat měly. Je otázka, co by řekla důkladná analýza životního cyklu. Třeba je výroba opravdu tak efektivní, že se opravy nevyplatí. Jako obvykle – nevím.

Přeji vám krásné léto – nyní budeme mít letní přestávku a další, deváté číslo časopisu vyjde počátkem září.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *