Vážení čtenáři,

na webu Ministerstva životního prostředí je veřejně on-line přístupný Registr dotací, v němž je možné podle několika kritérií vyhledat dotace, poskytované MŽP. Ministr Chalupa v úvodu říká, že má trvalý a hluboký zájem poskytovat informace o dotačním financování ze státních prostředků veřejně...

na webu Ministerstva životního prostředí je veřejně on-line přístupný Registr dotací, v němž je možné podle několika kritérií vyhledat dotace, poskytované MŽP. Ministr Chalupa v úvodu říká, že má trvalý a hluboký zájem poskytovat informace o dotačním financování ze státních prostředků veřejně dostupným způsobem a v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím. Což je velmi chvályhodné.

V registru jsem namátkově zadala heslo „odpad“ a výsledky byly pozoruhodné. Podle registru v letech 2004-2011 přidělilo ministerstvo dvacet pět dotací, které „spadly“.pod tento pojem. Zajímavé je, že z těchto pětadvaceti dotací jich celých devatenáct dostalo sdružení Arnika na program Toxické látky a odpady. Celková dotace přesáhla podle zveřejněných údajů 3,6 milionu korun.


Názvy některých projektů jsou pozoruhodné. V roce 2004 to byly „Ekologicky šetrné veřejné instituce“, „Environmentální vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví – projekt za ekologicky šetrné zdravotnictví“ (rok 2007), interaktivní web „Naše škola bez jedů“ (rok 2008) a konečně v roce 2011 „Chemické látky v našem každodenním životě“ .

Kromě Arniky získalo drobnou dotaci sdružení Pro-odpad z Týna na podporu kompostování a pak dva projekty vědy a výzkumu (VaV) – společnost Univerza v roce 2008 na výzkum skutečných vlastností odpadů považovaných za vhodný zdroj nestandardních surovin, a společnost SAKO Brno v roce 2006 na výzkum možností využívání bioodpadu a zeleného odpadu z městských aglomerací.

To je vše a je to překvapující. To se o ty dotace nikdo nehlásí, že je dávají jenom Arnice? Nebo jsou, respektive byly jejich projekty tak dokonalé, že ministerstvo sedm let vybíralo jenom je? A co se proboha stalo, že v roce 2011 najednou neuspěli? Nepotřebovali by nějak pomoci?

(Nutno zdůraznit, že vypovídací schopnost mých zjištění v registru je nutně omezená, protože jsem rozsáhlejší rešerši nedělala – berte to prosím jen jako zajímavost).

Přeji krásný podzim.

 

Jarmila Šťastná,
šéfredaktorka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *