Vážení čtenáři,

semináře, které občas probíhají v Senátu, jsou vždycky trochu výjimečné. Člověk si vezme lepší šaty a má pocit jisté státoprávnosti. Jako by všechno, co se tam řekne, se mělo rovnou tesat do kamene a lidé se budou sbíhat, číst si to a pak se podle toho hned zařídí. Seminářů v Senátu už jsem zažila...

semináře, které občas probíhají v Senátu, jsou vždycky trochu výjimečné. Člověk si vezme lepší šaty a má pocit jisté státoprávnosti. Jako by všechno, co se tam řekne, se mělo rovnou tesat do kamene a lidé se budou sbíhat, číst si to a pak se podle toho hned zařídí.

Seminářů v Senátu už jsem zažila hodně. Nějaká zelená organizace tam před mnoha lety propagovala koncept Zero Waste. Byla to legrace, jak se dojímali nad tím, jak roztřídíme do mrtě všechno, co u nás v bytě vzniklo, včetně zplesnivělých svačin. Lidé z Velké Dobré uspořádali seminář kvůli recyklaci pneumatik pyrolýzou – to zařízení se u nich mělo stavět a oni se NIMBY obávali. Senátor, který jednání vedl, mi pak řekl, že seminář je sice v Senátu, ale nic neovlivní, má jen informativní charakter.


Viděla jsem tam Martina Bursíka plamenně bojovat na využití obnovitelných zdrojů energie, to vše pár let po tom, co prostřednictvím svých poradců znemožnil využití jednoho z největší OZE – komunálního odpadu.

Na konci února proběhl v Senátu seminář o zkušenostech Dánska s energetickým využitím odpadů (jeho poznatky se budeme více zabývat v příštím čísle časopisu). Hned z první přednášky vyplynulo, že Dánsko i Česko mají vlastně stejnou tradici spalování odpadů. U nich i u nás byla první spalovna odpadu vybudována zhruba před sto lety (v nás to bylo v Brně). Ovšem – jak rozdílné jsou pozice obou zemí po těch sto letech! Mají v provozu 28 spaloven, které zajišťují 20 % celkových dodávek tepla a 5 % dodávek elektřiny. Přemýšlela jsem, čím to vlastně je, že se u nás jednoznačně pozitivní věci tak těžko prosazují. Dáni se před čtyřiceti lety rozhodli jet na energetickou soběstačnost a od té doby všechny vlády drží linii a pokračují v započatém díle. A u nás? Mno…

Při diskusi napadl zástupce spalovačů skládkaře, že zdržují energetické využití, protože z toho mají kšeft. Pak napadl zástupce skládkařů spalovače, že je spalování moc drahé. Přestřelka sílila a Dánové seděli na galerii se sluchátky na uších a koukali.

Přeji vám krásný březen.

 

Jarmila Šťastná
šéfredaktorka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *