Vážení čtenáři,

jak nám to jaro nějak nechce přijít, vypravila jsem se ohřát do Španělska (tepleji tam bylo, i když ne o moc). Ale nechci vyprávět o své dovolené: jako takřka všichni odpadáři jsem se samozřejmě neubránila nakukování do kontejnerů. V příbřežních rekreačních oblastech mají všude instalovány velké...

jak nám to jaro nějak nechce přijít, vypravila jsem se ohřát do Španělska (tepleji tam bylo, i když ne o moc). Ale nechci vyprávět o své dovolené: jako takřka všichni odpadáři jsem se samozřejmě neubránila nakukování do kontejnerů.

V příbřežních rekreačních oblastech mají všude instalovány velké podzemní kontejnery s efektními ocelovými vstupy na povrchu. Je to logické při množství lidí, kteří kolem proudí, a potřebě je co nejméně rušit při progresivním nicnedělání. Druhů třídí několik – a je to trochu detektivka. Jeden je označen jako basura orgánica, což znamená organický odpad. Na kontejneru byl symbol plastové fólie a rybí kostry: takže organické látky a odpad z potravin. Co se s tím dá dělat? Jedině všechno najednou spálit, protože to dobře hoří. Nebo že by to vozili dotřiďovat do mechanicko- -biologické úpravy? Podívala jsem se dovnitř. Byly tam sbalené plastové pytlíky s odpady z kuchyně a pytlíky čehosi, včetně PET lahví.


Vedle byl kontejner s nápisem „envase“, což znamená obaly. To dává logiku: obaly ode všeho se sbírají zvlášť, pak se recyklují a určitě se o to stará nějaký španělský Eko-kom. Podívala jsem se dovnitř: byly tam plastové pytlíky s čímsi, včetně PET lahví. V zásadě tedy nic jiného než v tom předchozím kontejneru. Vedle byl ještě jeden vstup, označený vykřičníkem a nápisem „peligroso“, což znamená nebezpečný. Mé odpadářské srdce se zachvělo: že by Španělé byli tak v pohodě a sbírali takhle na ulici do kontejneru nebezpečné odpady? Že bychom my byli přehnaně opatrní, zatímco jinde ve světě si s nebezpečnými odpady nedělají hlavu? Otevřela jsem ten poklop – a uvnitř byly nějaké mašinky, kabely a vůbec elektrická zařízení. Sbírají elektroodpad dost divným způsobem, říkám si. Ale ne: byl to pohon pro obsluhu kontejnerů. Tolik amatérské pátrání po třídění odpadů. Jak je to doopravdy, mi došlo u hotelu. U zadního provozního vstupu stál velký dvacetikubíkový lisovací kontejner a do něj šlo z hotelu všechno. Říkám si, kdo ví, co by cizinec vyšpiónoval kolem našich kontejnerů.

Přeji vám pěkný duben

 

Jarmila Šťastná
šéfredaktorka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *