Vážení čtenáři,

dostali jsme do redakce pozvání na "press trip" do Německa na evropský kongres o obnovitelných zdrojích v Asii. V materiálech se psalo, že událost bude nastavovat standardy jakožto přední vědecká konference. Na akci jsem vyslala našeho externího spolupracovníka, a ten mi po návratu poslal dost...

dostali jsme do redakce pozvání na „press trip“ do Německa na evropský kongres o obnovitelných zdrojích v Asii. V materiálech se psalo, že událost bude nastavovat standardy jakožto přední vědecká konference. Na akci jsem vyslala našeho externího spolupracovníka, a ten mi po návratu poslal dost zoufalý e-mail, z něhož vyjímám: „Znova jsem si poslechl všechny audiozáznamy, prošel poznámky a teď marně dumám, k čemu by nám to mohlo být dobré. Ukázalo se, že když se sejdou vysocí manažeři, padá spousta květnatých frází, ale obsah sám jim trochu chybí.


První řečník (bývalý viceprezident Světové banky) byl zárukou zajímavých postřehů, nicméně se to změnilo na povídání, proč je Čína na vrcholu a proč je celá Asie super prostředí pro investice.

Velvyslankyně Filipínské republiky v Německu. „It’s more fun on Philipines“ – v podstatě reklama z cestovního katalogu. Chabá snaha přesvědčit investory z Evropy, že navzdory katastrofám a hurikánům jsou Filipíny tím nejbezpečnějším prostředím pro zahraniční projekty. President senátu nejmenované asijské země: velmi emotivně vedený projev. Starý pán vypadal, že několikrát omdlí a rozpláče se. Ale řekl ještě míň, než předchozí prodavačka cestovní kanceláře.

Blok „Obnovitelné zdroje a infrastruktura“ – poslední naděje. Pět manažerů povídá o tom, jak se staví elektrárna na biomasu. Jenže jsou to manažeři a ekonomové. Jistě jste viděla film Na samotě u lesa: „Krabice odbočná, krabice od vypínače, kolečko – kolečko doporučuju bantamový…“ Když se někdo nespokojí s informací, že je zapotřebí k realizaci projektu 48 povolení, ale skutečně je všechny do jednoho deset minut vyjmenovává, tak je něco špatně. Jistě jste například nevěděla, že taková elektrárna je často na několikahektarovém pozemku, který musí být oplocen! A považte, musí tam být hlídač! Podstatné je, že je zapotřebí při stavbě elektrárny zařídit v bance účet, ze kterého budete vyplácet odměny zaměstnancům! Takže asi tak. Dohromady se tu ale o obnovitelných zdrojích neřeklo vůbec nic. A teď mi prosím poraďte, co s tím. Copak o nich napíšeme?“

Tuto palčivou otázku zodpovíme v březnovém čísle časopisu – přece jen se jedna zajímavá věc na „konferenci“ našla.

Přeji vám krásný (nejspíš nepříliš bílý) únor

 

Jarmila Šťastná
šéfredaktorka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *