V Srbsku vyšli do ulic protestující proti těžbě lithia

V Srbsku dnes vyšli den po pravoslavných Vánocích do ulic protestující proti plánům na těžbu lithia. Stovkám z nich v akci během prodlouženého víkendu nezabránilo ani špatné počasí. Píše o tom agentura AP.

Demonstrace se konaly v hlavním městě a na mnoha dalších místech Srbska. Podle listu Danas demonstranti s deštníky v Bělehradu na hodinu zablokovali dálnici do Niše. Z davu se ozývalo pískání a výkřiky "zrada".

Vláda nabídla těžbu několika cizím společnostem včetně britsko-australské Rio Tinto. Právě plán tohoto konsorcia těžit na západě Srbska lithium vyvolal v předešlých týdnech mnohatisícové demonstrace, které ochromily dopravu na řadě míst v zemi.

Premiérka Ana Brnabičová dnes provládní televizi Pink řekla, že její vláda je "blízko zrušení“ jakýchkoli dohod s Rio Tinto, která oblast prozkoumala a chce začít těžit. "Nasloucháme našim lidem," řekla Brnabičová.

Odborníci dříve varovali, že těžba lithia, které se používá mimo jiné pro výrobu baterií do elektromobilů, by zničila zemědělskou půdu, ekosystém a vodu v regionu. Lithium se pokládá za kov budoucnosti vzhledem k tomu, že svět přechází na obnovitelné zdroje energie.

Srbsko čelí po desetiletích zanedbávání mnoha ekologickým problémům. Země je zaplavená odpadky a má velmi špatnou kvalitu ovzduší. Zlepšení ochrany životního prostředí je jedním z kritérií, která musí Srbsko splnit, aby postoupilo na své cestě do Evropské unie.

-čtk-*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down