V sobotu odstartuje akce Ukliďme Česko

Hlavní jarní termín dobrovolnické akce Ukliďme Česko, zaměřené na úklidy černých skládek a nepořádku z přírody, měst a obcí, je letos naplánovaný na sobotu 2. dubna. Zájemci mohou na webových stránkách projektu zadávat plánované akce a sbírat dobrovolníky. Zaregistrovaní organizátoři dostávají nejen rady k plánování i propagaci svých úklidů, ale mohou si také zažádat o úklidové pomůcky, týmové tričko a samolepky pro účastníky.

Na řadě míst se loni i předloni osvědčily takzvané pytlomaty, proto organizátoři očekávají, že mnohde vzniknou i letos. „V minulých dvou „covidových“ ročnících byla účast z pochopitelných důvodů slabší než v zatím nejúspěšnějším roce 2019, kdy se do úklidových akcí zapojilo přes 150 000 dobrovolníků. O to více je úklidů letos zapotřebí,“ řekl Miroslav Kubásek z pořádajícího spolku Ukliďme Česko.

Zatímco před epidemií v roce 2019 sesbírali účastníci přes 2500 tun odpadu, loni byla účast méně než třetinová a sebralo se asi 827 tun odpadu. Kvůli zavřeným školám chyběly zejména školní úklidové akce. Jarní úklidy se konaly hlavně formou pytlomatů, u kterých si dobrovolníci vyzvedávali pytle na odpad, a poté vyráželi uklízet individuálně či v rodinném kruhu.

Co bude letos nového

Pro nadcházející ročník připravili organizátoři kromě již tradiční fotosoutěže také několik novinek. Jednou z nich je spolupráce s tvůrci nového celovečerního animovaného filmu pro děti Mimi & Líza: Zahrada. V novém animovaném pásmu, které zamíří do českých kin na Den Země 22. 4., potkají nevidomá Mimi a její nejlepší kamarádka Líza kouzelného zahradního skřítka Zázračníka i Obludku, která ožila v žlutém kontejneru. Ten naplnili sousedé z domu nepotřebnými věcmi. Nové dobrodružství učí obě kamarádky nejen vztahu k přírodě, ale i odpovědnosti k věcem, které nás obklopují. „A právě to nám přišlo jako skvělé propojení s Ukliďme Česko, které funguje na dobrovolnictví, občanské společnosti a chuti udělat alespoň něco dobrého pro své okolí i pro sebe sama a nejlépe tomu učit i vlastní děti,“ řekl producent filmu Martin Vandas ze společnosti MAUR film.

Motivovat veřejnost k účasti na úklidových akcích bude letos i krátké video, které v průběhu března odvysílá Česká televize v rámci charitativních spotů.

Cílem celosvětové úklidové kampaně není jen úklid, ale i zvyšování povědomí o tom, jak s odpady správně zacházet a jak předcházet jejich vzniku. Spolek Ukliďme Česko proto vytvořil webovou aplikaci www.kamsnim.cz, která lidem poradí, kam mohou odpady ve svém nejbližším okolí odkládat nebo jak dát věcem, které dosloužily, šanci na další využití.*

-red-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down