V Rakvicích spustili provoz první biometanové stanice na jižní Moravě

V Rakvicích na Břeclavsku zahájila firma BPS Rakvice provoz první bioplynové stanice na jižní Moravě, která bude dodávat do distribuční plynové sítě biometan. Jde o nízkoemisní zdroj, který využívá cíleně pěstovanou biomasu nebo rostlinné a živočišné zbytky a je vhodný především do teplárenství a také jako palivo pro nákladní auta či autobusy.

Nedostatečná podpora pro biometan

V Česku je zhruba 570 bioplynových stanic, ovšem pouze sedm z nich dodává do distribuční sítě biometan. "Byznys plán je postavený na výrobě emisně úsporné energie a na emisní úspoře," uvedl Ondřej Frič ze společnosti AgriKomp Bohemia, která je dodavatelem technologie.

Řekl, že v současnosti neexistuje provozní podpora těchto zdrojů energie, proto bude zatím prodávat do Německa. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka už se ale napříč ministerstvy pracuje na tom, aby se tyto zdroje biometanu vyplácelo stavět a provozovat. Uvedl, že Česko má potenciál vytvořit takové zdroje biometanu, které zajistí pětinu české spotřeby plynu. Kromě emisních úspor se tak zvýší i energetická bezpečnost.

Bioplynová stanice v Rakvicích funguje od roku 2013, avšak tehdy končila provozní podpora pro tyto zdroje a stanice vydělávala pouze na splátky úvěru. Proto se majitelé rozhodli přidat i výrobu bioplynu k dosavadní elektřině a teplu, investice dosáhla téměř 50 milionů korun. Stačí pouze vyráběný plyn přečistit, aby mohl být vtláčen do distribuční sítě. "Technologie funguje a ještě čekáme na odběr a analýzu vzorků, abychom mohli vtláčet. Ještě potřebujeme licenci od Energetického regulačního úřadu a předpokládám, že s vtláčením začneme v první polovině dubna," řekl Frič.

Oběhové hospodářství v praxi

Aby měla firma dostatek zdrojů pro výrobu, spolupracuje s místním zemědělcem, od něhož vykupuje silážní kukuřici a žito na výrobu bioplynu. "Máme certifikát, že jsou udržitelně pěstované. Platíme mu také za vývoz digestátu, který slouží jako hnojivo na pole. U biometanu se také počítá uhlíková stopa a na tuto výrobu používáme cíleně hovězí hnůj, drůbeží trus a suroviny rostlinného původu nevhodné k dalšímu zpracování," popsal Frič. Podle Hladíka jde o jeden z příkladů cirkulární ekonomiky, ve které se odpady znovu využívají.

Roční předpokládaná výroba biometanu se očekává 6480 MWh, což provozovatelé srovnávají se spotřebou kotelny Národního divadla, která v roce 2017 činila 5123 MWh. Jak rychlá bude návratnost investice, je podle Friče nyní těžké odhadovat kvůli situaci na trhu s elektřinou a plynem. Ceny obou komodit klesají, stejně tak klesá ceny emisních povolenek. "Původně jsme to měli spočítáno na deset let, takto to bude určitě o několik let déle, ale současnou situaci na trhu vnímáme jako dočasnou," řekl Frič.*

-red-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down