V Praze po přestavbě za 340 milionů korun otevřela energeticky a uhlíkově pozitivní škola

Po kompletní přestavbě se otevřela střední odborná škola v pražské Českobrodské ulici. Nově je škola osazena moderními technologiemi vycházejícími i z aplikovaného výzkumu Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze. Rekonstrukce podle ředitele školy Josefa Ležala začala v roce 2019 a vyšla na 340 milionů korun, z toho 250 milionů Kč šlo z evropských peněz. Zařízení zřizuje hlavní město, které ho také zařadilo mezi odborné střední školy, v kterých postupně zřizuje i gymnaziální třídy. V letošním roce se na Českobrodské otevřela jedna.

"Chceme ukázat, jak může vypadat moderní školská budova, ale díky tomu, že jsme zde umístili novou gymnaziální třídu, ukazuje i to, jak by pražské střední školství mohlo vypadat strukturou," uvedl radní Prahy Vít Šimral (Piráti). Dodal, že menší podobné budovy město buduje i v nedaleké Střední odborné škole Jarov.

Projekt rekonstrukce zpracovala firma Ecoten. Při opravách byla budova ze 70. let odstrojena až na skelet a získala nový plášť, fasády a kompletní interiéry a technické zázemí. Majitel firmy Ecoten Jiří Tencar jako unikátní zmínil především plášť, který je prakticky celý vyrobený ze dřeva a má tak velmi nízkou uhlíkovou stopu. "Vymysleli ho kolegové na ČVUT a zde byl použit poprvé," řekl.

Jako druhý unikátní prvek Tencar vyzdvihnul systém řízení spotřeby elektřiny. Na střeše školy je rozsáhlá fotovoltaika a v budově je velkokapacitní baterie pro ukládání elektřiny. Kromě toho je objekt napojen na distribuční soustavu a disponuje systémem, který den dopředu s ohledem na předpověď počasí stanovuje algoritmus pro nakládání s elektřinou.

"Prakticky to znamená, že máme-li nadbytek energie, prodáváme ji ve dvou denních špičkách, kdy je úplně nejdražší. Naopak v zimě nejsme soběstační, tak si ji nakoupíme v noci, kdy je předpoklad, že bude úplně nejlevnější, a pak jsme odříznutí od sítě," vysvětlil. Vytápění školy zajišťuje tepelné čerpadlo.

Z pohledu žáků a učitelů zmínil Tencar zejména řízení prostředí v učebnách, což vyzdvihl také ředitel školy. "Před vstupem žáků do třídy se vymění vzduch, nastaví žaluzie, hlídáme tepelné poměry, poměry oxidu uhličitého, světelné poměry," řekl Ležal. Pro žáky je k dispozici také atrium, workoutové hřiště, ping-pongový stůl, ruské kuželky a další volnočasové aktivity. Kromě jídelny je v areálu i kavárna. Ležal dodal, že kromě zmíněné jedné gymnaziální třídy škola letos otevřela obory mechanik elektrotechnik a chemik operátor.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down