V Plzni se chystají na EIA

Plzeňská teplárenská vypíše tento měsíc výběrové řízení na zpracování posudku EIA pro plánovanou stavbu spalovny komunálního odpadu. Stavba zhruba za dvě miliardy korun, která má zpracovat 60 000 tun odpadu ročně z Plzně a nejbližšího okolí. ČTK to řekl Tomáš Drápela, šéf městské teplárny, která...

Plzeňská teplárenská vypíše tento měsíc výběrové řízení na zpracování posudku EIA pro plánovanou stavbu spalovny komunálního odpadu. Stavba zhruba za dvě miliardy korun, která má zpracovat 60 000 tun odpadu ročně z Plzně a nejbližšího okolí. ČTK to řekl Tomáš Drápela, šéf městské teplárny, která největší skládku v kraji spravuje.

„V lednu uzavřeme smlouvu na vypracování EIA (posudek vlivu stavby na životní prostředí), což bude trvat dva roky,“ dodal. Proces EIA zřejmě opět spustí protesty ekologických iniciativ. „Obce by nás v tom měly podržet, protože s nimi máme podepsané dohody o stavbě,“ dodal ředitel.

Všeobecné povědomí se podle něj po několika letech opět vrací k termickému využití odpadů jako dobré suroviny. Podle Drápely je to také tím, že se ukázalo, že ostatní metody zpracování odpadu se neukázaly jako příliš efektivní. Zpracovaná tuna ve spalovně přijde na 2500 až 3000 Kč, což prý bude velmi dobrá cena, protože poplatky za ukládání na skládce by měly v roce 2016 vzrůst až na šestinásobek, tedy 6000 Kč/t.

Teplárna by po zprovoznění spalovny mohla nahradit až 15 % uhlí. K tomu by spalovala 15 procent biomasy a další alternativní paliva. Do pěti let se chce dostat k náhradě 50 %. „Další energeticky zajímavou komoditou je pivovarské mláto. O možnosti jeho využití začneme s Prazdrojem jednat v lednu,“ dodal.

Čím jiným topit v Plzni, než pivovarským mlátem?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *