V Petrůvkách chystají bioplynku

Část odpadů dovážených na skládku v Petrůvkách na Třebíčsku by měla zpracovat bioplynová stanice. Investici zhruba za 70 milionů korun plánuje svazek obcí. Pokud na ni dostane dotaci, mohla by stavba začít za dva roky, řekl ČTK ředitel svazku Pavel Gregor. Jde o druhou bioplynovou stanici na...

Část odpadů dovážených na skládku v Petrůvkách na Třebíčsku by měla zpracovat bioplynová stanice. Investici zhruba za 70 milionů korun plánuje svazek obcí. Pokud na ni dostane dotaci, mohla by stavba začít za dva roky, řekl ČTK ředitel svazku Pavel Gregor. Jde o druhou bioplynovou stanici na Vysočině, která by měla zpracovávat i odpad z domácností. První takové zařízení začalo letos fungovat ve Žďáru nad Sázavou.


Díky stanici by se mělo zpomalit zaplňování skládky v Petrůvkách. „Tlačí nás do toho také legislativa – neukládat biologicky rozložitelné odpady na skládku,“ doplnil Gregor. Ke snižování objemu vedou obce rovněž stoupající poplatky za skládkování.

Skládka v Petrůvkách funguje od první poloviny 90. let. Provozuje ji svazek 166 obcí, v nichž žije přibližně 119 000 lidí. Bioplynová stanice by měla při výrobě elektřiny a tepla ročně zpracovat až 15 000 tun hmoty, a to včetně bioodpadu vytříděného v domácnostech. Se stavbou stanice by na Třebíčsku měla vznikat síť pro sběr tohoto odpadu, která zatím chybí. Elektřinu bude svazek prodávat do sítě. Teplem bude vysoušet hmotu zbylou po energetické výrobě. Projekt na stavbu stanice teď prochází zjišťovacím řízením.

Na Vysočině rychle přibývají bioplynové stanice v zemědělství. Podle energetických společností jich letos zjara fungovaly přes dvě desítky. První stanici na zpracování komunálního odpadu postavila na Vysočině díky unijní podpoře firma Odas ve Žďáru nad Sázavou. Teplo z této stanice slouží k vytápění bytových domů ve městě.

Skládka Petrůvky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *