V nápojových kartonech zaostáváme

Podle výzkumu společnosti Tetra Pak v České republice třídí použité nápojové kartony 55,3 % obyvatel, z toho 26,1 % je třídí pravidelně. Češi tak denně vytřídí 9 tun nápojových kartonů, což je ročně až 3319 tun. Za ostatními odpadovými materiály však tato čísla zaostávají - sklo, plast a papír...

Podle výzkumu společnosti Tetra Pak v České republice třídí použité nápojové kartony 55,3 % obyvatel, z toho 26,1 % je třídí pravidelně. Češi tak denně vytřídí 9 tun nápojových kartonů, což je ročně až 3319 tun. Za ostatními odpadovými materiály však tato čísla zaostávají – sklo, plast a papír aktivně třídí 70 % obyvatel.

Češi vytřídí přibližně 20 % z celkového objemu použitých nápojových kartonů. Pro srovnání, evropský průměr se pohybuje kolem 37 %, přičemž toto číslo každým rokem roste. Ve většině západoevropských zemí vytřídí obyvatelstvo více než polovinu nápojových kartonů určených k recyklaci.

„Třídit použité kartony od džusů, mléka a mléčných výrobků či vína ale není v České republice složité, nejasnosti zřejmě vytváří nejednotný systém a značení popelnic v jednotlivých městech a obcích. Nápojové kartony je možné vhazovat do kontejnerů různých barev a tvarů, ale vždy označených oranžovou nálepkou. Záleží na tom, jak má obec, respektive svozová společnost, která ji obsluhuje, systém sběru nápojových kartonů nastavený,“ říká Hana Zmítková, poradce pro oblast životního prostředí společnosti Tetra Pak.

Největší podíl nápojových kartonů se recykluje v Lucembursku a Belgii (80 %), následuje Německo se 70 %.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *